(nr.13) kwam van H.J. Meilink, vermoedelijk van het aan dezelfde weg gelegen hotel. Nr. 11 draagt de pas sende naam "Dennenrode". De bouw van de huizen was de eerste, onofficiële, aanzet tot de ontwikkeling van een bescheiden villapark in Barchem, waarvan de aanleg aan het einde van de jaren 30 op gang kwam. In de Larense gemeenteraad werd op 30 december 1939 gedebatteerd over een mooie naam voor de centrale laan in het "Villapark"2. Uiteindelijk zou deze "Sparrenlaan" gaan heten. De andere laan in het ter rein tussen Bosrand, Borculoseweg en Soerinkweg kreeg de naam "Dennenlaan". Vooral in de jaren 40 en 50 werden in het park enkele karakteristieke villa's gebouwd. Zo bouwde Menno Beelaerts van Blokland (1913-1973), directeur van de Lochemse ABN-bank en bekend van zijn vele werk voor oudheidkundige verenigingen, musea en het Geldersch Landschap, er in 1948 zijn woning De Hemelhut aan de Sparrenlaan. Zelfs in de landelijke kranten waren in de jaren 40 en 50 advertenties te vinden, waarin nieuw gebouwde landhuisjes in het Barchemse villapark te koop wer den aangeboden. 9. Zwiepseweg 1, bijkantoor gemeente Laren De gevelsteen in de topgevel van dit markante gebouw herinnert aan de oorspronkelijke functie ervan: het was tot 1971, toen de samenvoeging van de vroegere gemeenten Lochem en Laren plaats vond, een bijkantoor van het gemeentehuis van La ren. De steen toont het Larense gemeentewapen en de drie "kernen" in het zuidelijke gedeelte van deze grote gemeente: Barchem, Zwiep en Boschheurne. De gemeente had naast het gemeentehuis aan de Ampsenseweg ook gemeentelokalen, bergschuren en dienstwoningen in Laren en Barchem. In 1938 werd het gemeentelokaal in Barchem afgebroken. Het later aan de Zwiepseweg opgerichte gebouw is een mooi voorbeeld van een klein overheidsgebouw in de traditionalistische bouwstijl van de Delftse School, die in het midden van de vorige eeuw zo populair was. Kenmerken zijn de traditionele bouw vorm, de nadrukkelijk aanwezige pannendaken en het ambachtelijke materiaalgebruik en detaillering, zoals bakstenen gevels, houten roedenramen, luiken en gevelstenen. 10. Borculoseweg 1 We eindigen de korte wandeling bij het oudste pand in de kern van Barchem, gele gen aan de vijfsprong, op de hoek van de Borculoseweg en de Zwiepseweg. Het huis, een voormalig boerderijtje, stamt uit het tweede kwart van de negentiende eeuw en bestond dus al voor het ontstaan van het dorp. In het verleden was er in het achter huis, het gedeelte dat nu nog herkenbaar 22 Bijkantoor van de gemeente Laren, met de fraaie gevelsteen in de voorgevel Ansichtkaart uit circa 1950, met links het "oudste huis van Barchem".

Land van Lochem | 2016 | | pagina 22