Rondje bijzonder erfgoed in de kern van Barchem Korte wandeling langs monumenten en karakteristieke panden CeesJan Frank Deze bijdrage voert de lezer langs een aantal bekende en minder bekende historische plekjes in de dorpskern van Barchem. Het is een uitnodiging voor een korte wandeling in de omgeving van de monumentale "Barchkerk", die sinds 1860 het fraaie middelpunt vormt van het kleine dorp. voorzitter van de commissie tot vestiging van een Het oudste Barchem moeten we dan ook niet op deze plek zoeken. Oorspronkelijk lag het kerngebied van de marke Barchem op de Barchemse enk. Het bestond in de middeleeuwen uit een krans van boerenerven tegen de westflank van de stuwwal, ten noorden van het huidige dorp. De grote enk is in de loop der tijd langs de ran den uitgebreid met verschillende kleinere kampen met boerderijen. Ook was er een kleine kapel, vermoedelijk in de middeleeuwen gesticht vanuit de parochie Lochem, gelegen in de buurt van het nog steeds bestaande oude erf van boerderij Top aan de Enkweg. De huidige kern van Barchem is pas in de tweede helft van de negentiende eeuw ontstaan aan de doorgaande weg van Lochem naar Ruurlo, die in 1859 werd verhard. In 1857 was bij de aansluiting van de Lochemseweg op de Ruurloseweg een tolhuis gebouwd en in 1860 werd op een perceel bij de kruising met de wegen naar Borculo en Zwiep een nieuwe hervormde kerk gesticht. Dat betekende een belangrijke impuls voor de vorming van een kleine kern, die in het begin vooral bestond uit wat lintbebouwing aan voornamelijk de Lochemseweg. In 1885 kreeg Barchem een eigen halte aan de tramlijn van Deventer over Lochem naar Borculo. Daardoor werd de mooie omgeving van het dorp ook voor het vreem delingenverkeer bereikbaar. Zo vestigden zich in en rond Barchem verschillende uitspanningen en hotels. In de late jaren 30 van de vorige eeuw werd een klein villapark aangelegd aan de zuidoostrand van het dorp. In de bescheiden dorpskern herinneren verschillende gebouwen en objecten aan het verleden van Barchem, zowel uit de stichtingsperiode als uit later jaren. In deze bijdrage kan aan de hand van korte beschrijvingen van enkele van deze cultuurhistorische parels een korte rond gang door het dorp worden gemaakt1. 1. Nederlands Hervormde kerk, Borculoseweg 2 Op 25 oktober 1860 werd de eerste steen van de kerk gelegd door mr. I.E.H. baron van Nagell tot Ampsen, Hervormde Gemeente in Barchem. De feestelijke inwij ding van het bedehuis volgde bijna een jaar later, op 20 oktober 1861. De kerk kwam te staan op de vijfsprong in het dorp en is daarmee een belangrijke blikvanger in het dorpsbeeld. De representatieve, in neogotische stijl uitgevoerde voorgevel, bekroond met een sierlijk klokken torentje, is gericht op de weg naar Lochem. Opvallende details zijn de spitsboognissen, de ingang met houten pa neeldeuren en de beide vensters met gietijzeren ramen. In 1924 is het interieur van de kerk ingrijpend gemoderni seerd en werden de zijgevels veranderd naar plannen van architect G.J. Postel. De verbouwing was nodig vanwege de slechte staat waarin de kerk toen verkeerde. 2. Oorlogsmonumenten, Borculoseweg Voor de hervormde kerk staan twee monumenten ter herinnering aan de Tweede Wereldoorlog. De Lochemse architect G.J. Postel is de ontwerper van de markante bank, die werd opgedragen "aan de boeren van het zuidelijke deel van Laren voor hetgeen zij deden voor hun landgenooten tijdens de jaren 1940-1945", zo staat op de natuurstenen rand van de rugleuning te lezen. De onlangs gerenoveerde bakstenen bank was één van de laatste ontwerpen van architect Postel, die in oktober 1945 overleed. Vlakbij de herinneringsbank bevindt zich een tweede monument, een natuurstenen kolom waarop een kruis is geplaatst. Het monument eert acht personen, die in de oorlogsjaren om het leven zijn gekomen: Mr. A.C. van Dam, M.J. van Doorn, J.C.E. van Doorn-Vermeulen, J.H. Kessler, F.J. Nijhof, S.H. Schutte, W. Schutte en M. de Wit. De beeldhouwer, graficus, schilder en glaskunstenaar Pieter Starreveld heeft het monument ontworpen. Star- reveld, geboren in 1911, volgde zijn opleiding aan het Instituut voor Kunstnijverheidsonderwijs te Amsterdam en de Rijksacademie van Beeldende Kunst in Amsterdam. Ook kreeg hij les van de bekende Arnhemse beeldhou wer Gijs Jacobs van den Hof. Na de Tweede Wereldoorlog ontwierp Starreveld, die in het verzet had gezeten, vele herdenkingsmonumenten in Nederland.

Land van Lochem | 2016 | | pagina 18