1833 na zijn huwelijk met Anneken Schekman op de boerderij van zijn schoonmoeder komen wonen en werken. Schoonmoeder Geertjen Hazewinkel was toen al enige jaren weduwe. Garrit Jan en Harmken, de kinderen van Garrit Jan en Anneken, werden op boerderij Schekman geboren. Berend werd echter ook al vroeg weduwnaar. Zijn vrouw overleed in 1840, slechts 32 jaar oud. In 1855, na de dood van zijn schoonmoeder, nam Berend Esselink de boerderij over. En toen hij in 1875 overleed, was het Garrit Jans beurt om de boel draaiende te houden. Hij trouwde nog in dat zelfde jaar. Hij was toen al 37 jaar oud. De reden voor dit late huwelijk zal waar schijnlijk zijn geweest, dat hij nu pas voldoende eigen inkomen had om een gezin te kunnen stichten. Het echtpaar Esselink-Lindeboom heeft nooit kinderen gekregen. Op 1 maart 1882 vertrok het echtpaar naar Zwiep, schap terug en zochten ze de nabijheid van de familie van Harmina Berendina. Het echtpaar ging op nr. L 33 wonen. Op nr. L 34 woonde een zuster van haar, op nr. L 35 een broer, op nr. L 38 haar grootouders van moederszijde en op nr. L 48 haar vader. Op 'De Schreur' hebben ze samen jarenlang hun boe renbedrijf gerund, geholpen door één of twee knech ten en een dienstmeid. In 1905 kwam Harmina Berendina's broer, Garrit Lindeboom, bij hen inwonen, waarschijnlijk om zijn zwager, die ondertussen 71 jaar oud was, te onder steunen. Vier jaar later, op 11 september 1909, over leed Garrit Jan. Zijn broer overleed echter nog geen half jaar later eveneens, 52 jaar oud. Harmina Berendina heeft nog twee jaar een knecht gehad. Maar vanaf in 1913 heeft ze alleen op de boer derij gewoond. Ze staat tot aan haar dood in 1926 vermeld op het adres L 36. waar de echtelieden op boerderij 'De Schreur' gingen wonen en werken. Waarom het echtpaar (met Garrit Jans zuster Harmken) naar Zwiep verhuisde, is niet duidelijk. Mogelijk wilden ze naar hun oude buurt- Zoals al eerder is vermeld, heeft ze in deze laatste fase van haar leven op een dag bezoek gehad van de teke naar, die het afgebeelde portret van haar maakte. 'jenhuus Harmelirikskamp Veldweide Harmelinks- - kooweide Harmelinksvek Rammelgoor Koksweide Kapel ^an de Woodbrookers Bievankskarr Pastorie Venneweiden; Bievank Tramzici Rouwenhorst Jurinks- •weide Eekvenne "Lénden

Land van Lochem | 2016 | | pagina 16