Het verhaal bij de prent van H.B. Lindeboom Uit de collectie van het Historisch Genootschap Eddy ter Braak In het beeldarchief van het Historisch Genootschap bevindt zich een bijzondere prent van een oude boerenvrouw. De prent is voor het Historisch Genootschap Lochem Laren Barchem interes sant, omdat er een vroegere inwoner van het tegen Barchem aan gelegen buurtschap Zwiep op staat afgebeeld, namelijk Harmina Berendina Lindeboom. De kunstenaar heeft haar in het jaar 1925 afgebeeld en er bij vermeld, dat zij toen 84 jaar oud was. De vermel ding "aetatis sue" is latijn voor "op de leeftijd van". De naam van de kunste naar is Gerard Jan Bos. Hij heeft haar bijna op het eind van haar leven ontmoet, want een jaar later overleed ze, 86 jaar oud. De vermelde 84 jaar op de tekening is niet juist. In 1925 was ze geen 84, maar 85 jaar oud. Een oude vrouw met een vermoeide blik, die duidelijk laat zien, dat ze een leven van hard werken ach ter de rug heeft. Ze blijkt de laatste 13 jaren van haar leven, van 1913 tot aan haar dood in 1926, grotendeels alleen op de boerderij te hebben gewoond en gewerkt, waarschijnlijk wel met de hulp van familieleden, die op de boer derijen om haar heen woonden. Harmina Berendina Lindeboom Harmina Berendina werd op 29 de cember 1839 in het buurtschap Zwiep, gemeente Laren, geboren als vierde van de negen kinderen van Jan Linde boom en Jenneken Lensink. Het gezin woonde op boerderij 'Klein Haselberg' in Zwiep. Harmina Berendina trouwde op 19 november 1875 in Laren met landbou wer Garrit Jan Esselink. Ze waren toen beiden al niet zo jong meer, zij 35 en hij 37. Harmina Berendina trok bij Garrit Jan in. Deze woonde op dat moment samen met zijn zuster Harmken op boerderij Schekman in Ampsen. De Esselinks kwamen oorspronkelijk van Zwiep. Vader Berend Esselink was in H .jfc io n de. hcrrrrv /tTPfnsSut, 8f, li- oacViem.

Land van Lochem | 2016 | | pagina 15