genoemd, net als haar grootmoeder van moeders zijde. Waarschijnlijk ging ze meteen na haar school tijd als dienstmeid werken. Ze is echter pas in de Volkstelling van 1813 als zodanig terug te vinden, en wel als inwonend dienstmeid bij notaris Spijker in Lochem. In een andere (ongedateerde) lijst staat ze vermeld als meid bij B.J. Bargman. In 1814 trouwde Engelina Sophia met Laurens Hart- gerink, een buurjongen uit de Achterstraat. Laurens was molenaar, net als zijn vader. Maar het zat hen niet mee. Anderhalve maand na hun huwelijk over leed hij. Weer anderhalve maand later werd zoontje Laurens geboren. De kleine Laurens heeft zijn vader dus niet meegemaakt. Engele deed op 1 mei 1816 samen met haar zus Eg- berdina (doopnaam Everdina) in Lochem belijdenis. Al een paar dagen later liet ze zich echter als lidmaat overschrijven naar Laren. Naar wie ze ging, is niet bekend. Mogelijk naar broer Carel Iwan, die daar woonde en er werkte als koster/schoolmeester. In 1818 raakte Engelina Sophia weer in verwach ting. De naam van de vader is niet bekend. Het zal wel een behoorlijke consternatie in de familie hebben veroorzaakt. Zoontje Evert kreeg de achter naam van zijn moeder en werd daarmee de stamva der van de Zwiepse Postels. De geboorte van Evert vond niet in Lochem plaats, maar in Borne in het huis van de zwager van Engele, molenaar Lamber- tus Reudink. Deze Lambert was getrouwd met een zuster van Laurens Hartgerink. Engele zal zo goed als zeker niet voor haar beide kinderen hebben gezorgd. Ze zullen bij anderen (familie?) zijn onder gebracht. Het was moeilijk haar beroep als dienst meid uit te oefenen (meestal voor dag en nacht) en daarnaast ook nog eens te zorgen voor haar twee kinderen. Een jaar of wat later is Engele zonder haar beide kinderen naar Neerbosch bij Nijmegen gegaan. Ze had er een baantje gekregen als dienstmeid op het buitengoed 'Boslucht' Hier ontmoette ze de koet sier Franciscus Leonardus (Frans) Klein, met wie ze in 1824 in Nijmegen trouwde. Engele en Frans zijn blijkbaar na hun huwelijk nog een tijd in dienst gebleven op het landgoed, want hun dochter Maria Geertruida werd in 1828 in Neer bosch geboren. Evert Postel, de molenaar Aaltjen Hagens, zijn vrouw

Land van Lochem | 2016 | | pagina 7