De kinderen van Frederik Postel en Maria Korterink Eddy ter Braak In het vorige Land van Lochem is het levensverhaal verteld van Christian Friedrich Postel, die als economisch vluchteling in onze streek terechtkwam. Frederik was in Lochem tapper, herbergier, logementhouder, landbouwer, koopman, waagmeester en deurwaarder en stichtte er een gezin. Over Frederiks kinderen en kleinkinderen gaat dit vervolgartikel. men. Het begon in 1789 met een tweeling, Chris- toffel Herman en Engelina Sophia. Engelina Sop hia overleed echter al na negen maanden. Maar een half jaar na haar overlijden verwelkomde het echtpaar opnieuw een dochter, die de doopnamen Engelina Sophia kreeg. Zij werd in 1792 gevolgd door Carel Iwan (waarmee Frederik zijn belofte aan de kozak Carl Iwan Lamoff nakwam). In 1794 kwam nog zoon Johan Hugo Cornelis ter wereld en als laatste kind in 1799 dochter Everdina. Nederduitse school Over de jeugd van de kinderen is niet veel be kend. Ze brachten die tijd door in het huis aan de Bierstraat, waar vader Frederik een herberg/ logement dreef. De kinderen zullen waarschijnlijk vaak voor het huis op straat en op het toen nog aangrenzende kerkhof gespeeld hebben, maar ook in de Achterstraat, of bij de gracht. Moeder Maria zal hen, toen ze wat groter waren, vaak gevraagd hebben water te gaan halen uit de put schuin voor hun huis, op de afscheiding van de straat en het kerkhof. Hun schooltijd zullen ze hebben doorgebracht op de Nederduitse stadsschool aan het Klooster straatje (nu Schoolstraat) niet ver van hun huis: de Kerksteeg door, linksaf de Achterstraat door en dan rechts het Kloosterstraatje in. Meester Snel (zie het artikel over Gerrit Helmus Snel in 'Land van Lochem' nr.1 uit 2013) zal ze onder strenge tucht allerhand hebben bijgebracht. Die tucht moest waarschijnlijk ook wel, want ze zaten vaak met meer dan tweehonderd leerlingen tezamen in één groot lokaal. Vol bewondering zullen ze naar het prachtige handschrift van meester Snel heb ben gekeken. Dat kunnen wij nu ook nog, omdat er voorbeelden van in het Lochemse archief te vinden zijn. Mogelijk heeft Carel Iwan daardoor extra goed geoefend, zodat hij zelf ook een heel fraai handschrift kreeg. En misschien is het wel daardoor, dat hij later als klerk voor A.C.W. Staring mocht werken, in diens tijd als maire van Laren (1811-1813). Het echtpaar Postel-Korterink Afkomstig uit het keurvorstendom Saksen, vestig de Frederik Postel zich na allerlei omzwervingen in 1787 aan het Bierstraatgedeelte, het gedeelte dat grenst aan de Kleine Markt in Lochem. Hij was een jaar daarvoor, toen nog werkzaam op huize De Wil- denborch, in de Gudulakerk in Lochem getrouwd met Maria Korterink uit Barchem. Het echtpaar Postel heeft zijn hele leven aan de Bierstraat doorgebracht, in het pand waar nu restaurant De Basiliek gevestigd is. Hier zijn in de loop der jaren ook hun kinderen ter wereld geko- Bierstraat 6, het pand in het midden met de deur links en rechts twee ramen. Mogelijk zag de voorgevel er ongeveer zo uit in de tijd, dat de Postels er woonden en er hun herberg/logement hadden.

Land van Lochem | 2016 | | pagina 5