mkm de Land van Uoche^ Van de redactie "Hold oe moar monter en kreggel". Met deze aan moediging besloot Gerrit Jan Nijhof één van zijn vele nieuwsbrieven aan leden van de Bond Oost Gelder land, die hun dienstplicht vervulden in Nederlands- Indië, aan het einde van de jaren 40. Het Historisch Genootschap is onlangs in het bezit gekomen van deze bijzondere verzameling getypte brieven, die de jongens overzee informeerden over kleine en grote gebeurtenissen in Lochem en omstreken, in het bijzonder lokaal en regionaal agrarisch nieuws. In dit Land van Lochem vertelt Cees Derlage over de context, waarbinnen de brieven zijn geschreven en krijgen we via verschillende voorbeelden een mooi beeld van deze interessante historische documenta tie, aangevuld met fraai fotomateriaal, beschikbaar gesteld door de kinderen van Gerrit Jan Nijhof, met wie de auteur uitgebreid contact heeft gehad. Het eerste Land van Lochem van 2016 heeft veel meer te bieden. Eddy ter Braak vervolgt zijn relaas over Christian Friedrich (Frederik) Postel, tapper, herbergier, logementhouder, landbouwer, koopman, waagmeester en deurwaarder in Lochem. Ditmaal lezen we over Frederiks gezin, zijn kinderen en klein kinderen en hoe het hun verging. Eén van Frederiks kleinzonen blies in 1846 het logement 't Zwijnshoofd nieuw leven in. Dat stond op de hoek van de Wal- derstraat en de Blauwe Torenstraat, genoemd naar het roemruchte verdedigingswerk in de Lochemse vestinggordel, de Blauwe Toren. Over dit markante gebouw en zijn bewoners heeft André Reincke een aantal nieuwe en interessante fei ten te melden in zijn serie "Nieuwtjes over de geschie denis van Lochem". Verder kunt u lezen over de bekende villa met het torentje aan het begin van de Kastanjelaan, vroeger in de volksmond ook wel de "Pepperbusse" genoemd. De villa is ontworpen door Jacob Bosch, architect en opzichter van gemeentewerken in Lochem. Hoewel een beetje in vergetelheid geraakt, is Bosch verant woordelijk geweest voor een groot aantal bekende gebouwen in de stad en blijkt hij ook nog eens een bijzondere functie in Lochem te hebben vervuld. Zoals gebruikelijk is in het eerste nummer het jaarver slag van het afgelopen jaar opgenomen. Hierin wordt u bijgepraat over de activiteiten en de plannen van het bestuur en de verschillende werkgroepen van het Genootschap. Tot slot kijken we nog even vooruit naar Land van Lochem nummer 2. Deze aflevering zal geheel in het teken staan van het dorp Barchem. Er zijn al veel ideeën verzameld, die op dit moment worden uit gewerkt. Mocht u op de valreep nog tips hebben of bijvoorbeeld een bijzondere oude foto? We horen het graag van u. De redactie wenst u veel leesplezier! Hartelijke groet, De redactie m

Land van Lochem | 2016 | | pagina 3