Werkgroep Paleografie Het jaar 2015 is voor de werkgroep Paleografie be moedigend verlopen, ondanks dat het grote verlies van haar voorzitter Gerrit Perfors in 2014 nog steeds niet opgevangen is. De niet aflatende steun van het bestuur van het Genootschap, met name Focko de Zee, vergoedde echter veel. De werkgroep komt nog steeds elke maand op een maandagmiddag om 14.00 uur bijeen in de Veldmaat, vooral dankzij Herman Reinderink die daarvoor stukken aandroeg. Zo heb ben we met veel plezier het dossier van "Dikke Marie" hertaald, over de lotgevallen van een zwerfster in de omgeving van Lochem (waarover te zijner tijd meer), en over Berent Braskamp en de Blauwe Toren. De aanvoer van nieuw leesmateriaal is nu met behulp van het Regionaal Archief Zutphen vooreerst veiligge steld en de mogelijkheden voor een beginnerscursus paleografie worden onderzocht. Bij de negen actieve leden, Ria Rademaker, Bertus Frank, Frans Steijnen, Herman Reinderink, Henk Mulder, Annemiek Lange- laar en Pier Horensma, heeft zich zowaar een nieuw lid gevoegd, Jaap Spegt en we hopen nog steeds op de spoedige terugkeer van André Reincke en Dick Kuijt. Belangstellenden, die een paar uur per maand willen puzzelen en speuren, zijn van harte welkom! Website 2015 Website www.hglochem.nl meldt onverminderd alle aankondigingen en verslagen van de activiteiten van het Genootschap. Een grote hoeveelheid documen ten over de geschiedenis van Lochem is via de site beschikbaar; denk aan (alle oudere) artikelen uit Land van Lochem, alle vensters van de Canon van Lochem en verhalen over markante Monumenten en Perso nen. Al deze artikelen worden volop geraadpleegd en gedownload. Veel van de bezoekers blijken de web site te vinden via de zoekfunctie van Google. Ook zijn er inmiddels een fietsroute langs alle vensters van de Canon en een wandelroute langs moderne monumenten in de stad Lochem te vinden. Plannen voor 2016 In 2016 gaat de website op dezelfde voet verder. Museum In 2015 is het tot een afronding gekomen van de museumplannen. In het kort komt het er op neer dat uit een laatste onderzoek van studenten van de NHTV (Nationale School voor Toerisme en Verkeer te Breda) naar voren is gekomen dat de gemeente Lochem en zelfs de stad Lochem niet voldoende waarneembare historische objecten heeft die een bezoek aan Lochem rechtvaar digen. Alleen de natuur en de "kastelen" zijn van een zoda nige importantie dat je daarmee landelijke en zelfs internationale belangstelling kunt opwekken. Maar de gemeente Lochem en met name de stad Lo chem heeft wel een roemruchte geschiedenis met alle elementen die ook gelden voor heel Nederland. Kortom, als je de geschiedenis van Lochem kent ken je de geschiedenis van heel Nederland. Een museum moet dat dan laten zien, voelen en horen, zodat de burger en de toerist op een plezierige manier geïnformeerd wordt en een keuze voor zijn dagbesteding kan maken. Waarna hij of zij in het veld die dagbesteding kan uit voeren, gedurende 21 of meer dagen in de gemeente Lochem. Dat betekent dat alle elementen die voor een bijzon dere dagbesteding noodzakelijk zijn, in herkenbare en aangename dagbestedingsblokken gerangschikt moeten worden en aan het publiek bekend moeten worden gemaakt op een moderne wijze. De NHTV heeft samen met het Genootschap een 6-tal dagbestedingsblokken in het Lochemse "ontdekt". 1ste: de groene lijn het landschap van IJsselstrand tot Lochemse berg. 2de: de blauwe lijn het water van de Veengoot, via Berkel tot Twentekanaal. 3de: de rode lijn kastelen, buitenplaatsen en land goederen. 4de: de oranje lijn de stad Lochem. 5de: de witte lijn het kunst- en cultuuraanbod, van Stadshuus tot MORE-museum. 6de: de zwarte lijn innovatieve diensten en produc ten in de Lochemse industrie, van Wila tot Nijha. Al deze activiteiten moeten op een zeer plezierige wijze geëtaleerd worden in het z.g. "binnenmuseum", zodat een keuze gemaakt kan worden voor een dagbesteding in de gemeente zelf, zeg maar in het "buitenmuseum". Dit is echter een te grote opgave voor het Genoot schap alleen. Vandaar dat een werkgroep is gevormd, bestaande uit het Genootschap, de VVV, Gemeente Lochem en Lochem 3.0 om dit plan samen verder in te richten. Eerste resultaat is de plaatsing van een 13-tal histo rie borden in het kader van de oranje lijn in de stad Lochem. Plannen 2016 In dit jaar zal het oranje lijndeel in de stad Lochem vervolmaakt worden, zodat alle in de historie van Lochem relevante gebeurtenissen op een of andere wijze in het veld zichtbaar en leesbaar zijn. Tevens is een begin gemaakt met de rode lijn, door contact met ruim voldoende landgoedeigenaren, waarbij ook landgoederen in de voormalige gemeen te Vorden betrokken zijn.

Land van Lochem | 2016 | | pagina 32