De laatste nieuwsbrief in deze verzameling is no. 72 van 22 augustus 1949. Het is niet de laatste van de hand van Gerrit Jan Nijhof, want hij besluit zoals gewoonlijk met: 'De beste wensen tot de volgende week. Uw B.O.G. vrienden'. Nederland had in december 1948 een militaire overwinning behaald, maar op het politieke en di plomatieke vlak lagen de zaken anders: de Veiligheidsraad eiste dat Nederland de strijd zou staken en de gevangen Indonesische leiders zou vrijlaten. In december 1949 tekende koningin Juliana de soevereiniteitsoverdracht in het Paleis op de Dam. De strijd in Indonesië had aan Nederlandse zijde aan meer dan 6000 militairen, onder wie vele dienstplichtigen, het leven gekost, onder wie het B.O.G.-lid Jan Frederik Oltvoort. Toen hij op Lom bok sneuvelde, was hij net 22 geworden. En het zou niet lang meer duren of op alle Lochemse lagere scholen werd Props kaart van Neder- lands-Indië van de wand gehaald en kwamen 'onze jongens' naar huis. Bij het schrijven van dit artikel wist ik me verzekerd van de steun van de kinderen van Gerrit Jan Nijhof en heb ik dankbaar gebruik kunnen maken van de op - en aanmerkingen van Frits Nijhof. Ook de foto's komen uit zijn bezit. De foto van de B.O.G.-revue komt uit het bezit van Bertha Lub- berdink van De Kok, die mij ook zeer behulpzaam was bij mijn naspeuringen. q. 27 Medewerkers aan de Snip- en-Snaprevue van de B.O.G., 1939. Bij deze revue werd meester Van Krimpen, links onder zijn portret, in het zonnetje gezet. Gerrit Jan Nijhof, die Snip speelde, zit, op de twee rij van onder, eerste van rechts. (foto uit particuliere collectie).

Land van Lochem | 2016 | | pagina 27