envolken, de bestrijding van veeziekten en de veredeling van landbouwgewassen. Het optreden van de Larense Boerendansers in Vaassen zorgt in dit relaas voor een wat lichtere toets. Nijhof heeft zich vooral tot taak gesteld om ervoor te zorgen dat de vrienden in de tropen geen al te grote kennisachterstand oplopen op hun vakgebied. Het kost nu, maar misschien gold dat ook voor Gerrit Jan Nijhof, toch enige moeite zich voor te stellen hoe de militairen daar op Java of op een van de andere eilanden dit agrarische nieuws hebben zitten lezen. Dat verklaart misschien de grote verscheidenheid van nieuwtjes waarmee Nijhof zijn brieven vult. In de nieuwsbrief van 23 januari gaat het bijvoorbeeld over een door Stork ontworpen sterilisator voor flessenmelk, de export van piepkuikens naar Frankrijk, het belichten van de koeien voordat 'ze tot de stier worden toegelaten' en het plan van het ministerie om de roggeteelt te beperken. Gelukkig is er ook wat 'luchtiger' nieuws: de wonderkip van Markelo die eieren legde van 150 gram, is overleden; de molen van Laren wordt gesloopt en spreeuwen vernielen de oevers van het Twentekanaal. Inte ressant is het laatste gedeelte van de brief waarin het gaat over de eisen waarin de jonge boeren moeten voldoen. In een van de landbouwbladen had Nijhof gelezen dat jonge boeren minder lezen en minder bereid zijn bestuurfuncties te vervullen, omdat ze aan het bedrijf gebonden zijn, mede door het gebrek aan arbeidskrachten. Daardoor verdiepen ze zich te weinig in landbouw kundige en maatschappelijke problemen. Een pientere jonge boer moet niet geheel opgaan in het bedrijf, maar moet belangstelling houden voor wat er in zijn streek, maar ook in Nederland en daarbuiten gebeurt. Het lijkt of hier de schrijver hier zijn eigen situatie op de boerderij in Nettel horst op het oog heeft. In de Nieuwsbrief no. 43 een uitvoerig verslag van de vergadering van de B.O.G.: wassen rund en f1.1.75 per stuks jongvee. Nu volgt het verslag van de B.O.G» vergadering. Deze keer een belangrijke schotel, h.l.die van een drukbezochte vergade ring op 28 Jan.bij Pasman. 73 Leden der B.O.O.vertoefden in de dikke siga rettenrook om de voorzitter, de Heer Eyerkamp voor de lcatste keer zijn voorzittershamer te zien hanteren.Na de opening en notulen waar niets over te zeggen valt dan, goed, volgden de mededelingen.G.Nijhof bracht naar voren, dat het verbod voor het verbouwen van rode wortelen voor de landbouwer misschien opgeheven zal worden. Dit is door de Stichting van de landbouw ter hand genomen. Ook de actie voor de rattenbestrijding v/erd besproken en was reeds ter hand genomen door leden van de B.O.G.in de Gem. Laren. Het bleek da$ op verschillende boerderijen goed werk was te verrichten. Bij het op- en overslagbedrijf werden in een dag 200 ratten vernietigd.De Heer van Krimpen sprak nog een wan? woord voor de gras. drogerij, en brucht verder de aanleg van een chili-proefveld naar voren. Die zal worden aangelegd bij H.J.Veltkamp. Vervolgens kwam een uitgebreid jaarverslag van de secretaris Jan Lubberdink. Deze was prima in orde en bevatte in korte trekken het volg' nde.'48 was voor de landbouw een vrij gunstig jaar.Grondopbrengst en productenprijzen waren goed.Dit laatste danken wij ook aan de georganiseerde landbouwmaatscha pij met B.O.G. als opleiding, een sterke standorganisatie te maken.Lerental 31 Dec.'48 185. Gehouden ledenvergaderingen 8.Cursussen werden gehouden in fruittelt en V.H.s.en coop, cursussen. Keuringen: graslandkeuring, D.J.ileuleveld was no.l in het gras verbouwen, terwijl voor de boomgaardkeuring H.J. Lubberdink het fruitbaasje van de afdeling Lochem bleek te zijn.'48 Gaf Ook wordt er in de vergadering aandacht gevraagd voor ernstiger zaken: Hierma komt ons ;en droevig gebeuren in de gedachten door hët'zó plotseling overlijden van J.P.Oltvoort te Lombok en B.J.Bsselink te Barchem.Dat zij rusten in Vredei Verder gaan onze gedachten naar onze vrienden in In donesië, Enkele onder hen zijn al meer dan twee jaar in de tropen.Aan het einde van het jaar v.erden zij wel heel zwaar op de proef gesteld, door het inzetten van de politionele actie,De Kerst- en Nieuwjaarsgroet werd hen per gramofoonplaat toegezonden. \7e willen hopen, dat we allen het volgend #aa± weer in onze kring hebben.Dit in korte trekken overgenomen uit het De vergadering wordt besloten met een huldiging van Jan Eyerkamp en Jan Rood, beiden uit Ampsen voor hun werk voor de vereniging. Zij ontvangen 'een vierkleurig vulpotlood'. Voor enige hilariteit zal de diefstal van een paar koeken bij bakker Lensink in Klein Dochteren door een paar tuchthuisboeven hebben gezorgd. De Lochemse politiemacht bleek niet in staat de beide booswichten in het Grote Veld op te sporen.

Land van Lochem | 2016 | | pagina 25