Hold oe moar monter en kreggel. Tot schrijfs! De nieuwsbrieven van Gerrit Jan Nijhof voor 'onze jongens overzee' Cees Derlagen Enkele maanden geleden kwam het His torisch Genootschap Lochem-Laren-Bar- chem in het bezit van een bijna complete verzameling doorslagen van de getypte nieuwsbrieven, die Gerrit Jan Nijhof uit Nettelhorst wekelijks schreef voor de leden van de B.O.G. die hun dienstplicht vervulden in het toenmalige Nederlands- Indië in de jaren 1948-1949. Een tijdje geleden dook bij het opruimen van het archief van de afdeling Lochem van Jong Gelre een interessante verzameling documenten op. Het waren enkele luchtpostbrieven en luchtpostbladen en daar naast een grote bijna volledige collectie doorslagen van de wekelijkse nieuwsbrief, die Gerrit Jan Nijhof uit Nettelhorst verzorgde voor zijn 'vrienden van de B.O.G.' die in Nederlands-Indië hun militaire dienst plicht vervulden. Deze unieke verzameling bevat vooral agrarisch nieuws, lokaal en regionaal, maar ook krijgen grote en kleine gebeurtenissen in Lochem en omstreken de aandacht van de 'correspondent' Gerrit Nijhof. Het is misschien goed, alvorens het te hebben over deze nieuwsbrieven, even stil te staan bij wat de nu in vergetelheid geraakte B.O.G. was, èn bij de auteur Ger rit Jan Nijhof. Het Gelders Archief geeft bij archieftoegang 1110, Algemene Plattelands Jongeren Organisatie "Jong Gelre" en voorgangers, enige informatie, die samenge vat luidt: In 1907 werd in het Broederenklooster, dat wij nu ken nen als het Stedelijk Museum, in Zutphen de Rijksland- bouwwinterschool gevestigd. Het gebouw was vrijgeko men omdat de Koloniale Reserve daaruit naar Nijmegen was vertrokken. Nu konden boerenzonen er in de win termaanden hun theoretische kennis van de landbouw bijspijkeren. In 1913 vatte een aantal oud-leerlingen het plan op om zich te verenigen en zo na het behalen van het diploma de onderlinge contacten te blijven onder houden en samen de ontwikkelingen op het gebied van de landbouw te volgen. Wat eerst de O.B.O.G was, werd in 1915 de B.O.G., toen allerlei afdelingen in Oost-Gelder- land samengingen. In 1958 fuseerden de B.O.G. met de Bond van Oud-Leerlingen Landbouwhuishoudonderwijs in Oost-Gelderland. In 1964 werd de naam veranderd in Algemene Plattelands Jongeren Organisatie 'Jong Gelre'. Het accent kwam meer en meer te liggen op het bevorderen van gezelligheid. Toen de plattelandsjon geren deze gezelligheid later meer en meer buiten verenigingsverband gingen zoeken, werd de jongeren vereniging Jong Gelre opgeheven. En wie was Gerrit Jan Nijhof, die met grote taalvaar digheid aan het eind van de jaren veertig, in de bloei tijd van de B.O.G., de nieuwsbrieven voor de B.O.G.- leden in Indië verzorgde en dat onverdroten week in week uit volhield? Gerrit Jan Nijhof groeide op in Nettelhorst op de boer derij Hogestege aan de Nettelhorsterweg, destijds met huisnummer I 6 (nu: Nettelhorsterweg 1), waar hij op 10 april 1917 was geboren. Zijn ouders Gerrit Nijhof en Gerritjen Ruiterkamp waren in december getrouwd en bij de ouders van Gerrit ingetrokken. Het was een traditioneel drie-generaties-bedrijf, want ook de grootouders woonden en werkten nog op de Hogestege. Na Gerrit Jan werd in 1919 Frits Johan geboren, die op jonge leeftijd, op 16 mei 1945, als lid van de Binnenlandse Strijdkrachten omkwam bij de Klein Dochterensebrug1. In 1942 trouwde Gerrit Jan met Wilhelmina Christina Eijerkamp, een meisje uit Ampsen, met wie hij drie kinderen kreeg: Ineke in 1946, Frits in 1947 en Jan in 1954. Militairen op patrouille (bron: IS Geschiedenis) 1 Frits Nijhof kwam samen met Bartje Brinkerink om door een ex plosie van een landmijn bij de brug (Lochem in oorlogstijd, p. 234)

Land van Lochem | 2016 | | pagina 21