me Huur, te Lochem, gelegen aan X den Staatsspoorweg en de Gel- derschOverijselsche Stoomtram, waar goede Scholen zijn en ook behalve de Hervormde en Remon- strantsche Kerken, een R. K. Kerk in aanbouw is, een Heerenhuis, staande op het Singel, bevattende 7 Kamers, Keuken, Kelder enz., met daaraan gelegen Tuin. Aanvaard baar Mei of Aug. Te bevragen bij den Architect J. BOSCH, te Lochem. /*7AA\ fende Lochem, vermeld als "landmeter, directeur der gasfabriek en particulier architect"5. Het Zutphense adresboek van 1875 vermeldt hem ook als opzichter van gemeentewerken van Lochem6 en nog steeds als directeur van de gasfabriek aldaar. Bosch werd, vermoedelijk vanwege zijn ervaringen in Lochem, in 1866 gevraagd een gasfabriek voor het Overijsselse Goor te bouwen7. Jacob Bosch was in 1853 getrouwd met Johanna Hendrika te Hasseloo8. Het stel kreeg vijf kinderen. Eén van de zonen, Jacob Johan Hendrik Eliza, geboren in 1865, trad in de voetsporen van zijn vader en volgde, vermoedelijk in Duitsland, een opleiding tot bouwkundige9. In 1889, nadat hij vijf jaar eerder was teruggekeerd naar Lochem, vertrok hij definitief naar Duitsland, waar hij zich vestigde in Stettin. Vader Jacob overleed in 1894 in Lochem. Ontwerpen van architect Bosch in Lochem Uit het begin van de jaren 60 dateren voor zover bekend ook de eerste ontwerpen van Bosch voor ge bouwen in Lochem, zoals dat voor de bewaarschool aan de Zuiderwal (1862). In de navolgende jaren ver rees er een groot aantal gebouwen van Jacobs hand. Een kleine greep: villa Borneo aan de Barchemseweg (1868), de rij herenhuizen Bella Vista aan de huidige Graaf Ottoweg (1875), de Remonstrantse kerk aan de Emmastraat (1879) en Hotel Stad Lochem aan de Nieuweweg (1883). Vermoedelijk zijn ook veel van de wit gepleisterde villa's aan de Nieuweweg door Bosch ontworpen. Veel van deze gebouwen zijn nog vorm gegeven in de in hun tijd populaire, door het neoclas sicisme beïnvloede stijl, met klassieke ornamenten en wit gepleisterde gevels. In 1887 ontwierp hij de eerder genoemde rooms-ka- tholieke St. Jozefkerk aan de Kastanjelaan, in neogoti sche stijl. Kasteeltje De villa aan het begin van de Kastanjelaan, is van een heel andere orde. Het huis is een mooi voorbeeld van de pittoreske historiserende villa-architectuur, die aan het einde van de negentiende eeuw opkwam, met een mix van stijlelementen uit de renaissance en de gotiek en de in de jaren tachtig in Lochem populaire "stadsvakwerkstijl". Die vakwerkelementen zijn terug te vinden in de topgevels, die van een patroon met houten latten zijn voorzien. Door de traptoren, die de villa in de volksmond de veelzeggende naam "De Pep- perbusse" gaf, en de robuuste bakstenen gevels kreeg het huis het karakter van een klein kasteeltje. De villa onderging in de loop van de tijd enige kleine veran deringen. In het begin bevond zich naast de traptoren een houten veranda. Die is rond 1910 vervangen door een bakstenen bouwdeel. Het huis is in de beginjaren bewoond geweest door de pensionhoudster Christina Wilhelmina de Crane, die zich in 1887 met haar bejaarde moeder in Lochem had gevestigd. Later woonde de joodse familie Wijler in de villa: de veehandelaar Salomon Wijler, zijn vrouw Paulina Wijler-Vomberg en hun zoon Salomon. Vanaf het begin van de jaren 50 huisde het tandtechnisch laboratorium van de firma Smithuis in de villa. De familie zelf bewoonde de overige verdiepingen. De villa staat sinds 1991 op de gemeentelijke monu mentenlijst. 1 Het Nieuws van den dag, 12 februari 1887. In deze advertentie wordt de villa Kastanjelaan 1 te huur aangeboden.

Land van Lochem | 2016 | | pagina 19