Koop en te Huur: HEB BESTEDING. GASFABHIE K.. schaal ontstond langs de oude stadsgracht sin gelbebouwing, zoals dat ook in andere en grotere steden elders in Nederland gebeurde. Bouw van de villa Zo werd in 1887 begonnen met de bouw van een schilderachtige villa aan het begin van de Kastanje laan (nr.1), bij de pas aangelegde brug aan "het singel". Vlak voor de voltooiing van het huis werd het door de architect, die blijkbaar als een soort project ontwikkelaar optrad, te huur aangeboden in de lande lijke dagbladen. In een advertentie in het Nieuws van den Dag van 2 februari 1887 werd het pand aange prezen als een "Heerenhuis, staande op het singel, be- vattende 7 kamers, keuken, kelder enz., met daaraan gelegen tuin. Aanvaardbaar Mei of Aug. Te bevragen bij den architect J. Bosch te Lochem"2. We mogen aannemen dat Bosch de villa heeft ont worpen. Het kwam vaker voor dat architecten of aannemers in Lochem kleine bouwprojecten voor de verhuur op touw zetten, in de hoop hiermee welge- stelden naar Lochem te lokken. De verhuur van villa's en herenhuizen was een lucratieve onderneming, die voor langere tijd inkomsten garandeerde, als men er tenminste in slaagde een geschikte huurder te vin den. Architect Bosch had er blijkbaar vertrouwen in. In de jaren 70 en 80 van de negentiende duikt zijn naam regelmatig op in de landelijke couranten, waarin hij adverteerde met het oog op de gewenste verhuur van niet voltooide of in aanbouwde zijnde herenhui zen in Lochem. Jacob Bosch (1826-1894) Timmermanszoon Jacob Bosch, in 1828 in Lochem geboren, doorliep een bijzondere carrière. Het hoog tepunt daarvan viel samen met de periode, waarin Lochem sterk in opkomst was als vestigingsplaats voor beter gesitueerden en er allerlei moderne voorzieningen kwamen op het gebied van vervoer (spoor- en tramwegen) en nutsvoorzieningen. Al rond 1850, toen hij nog bij zijn ouders aan de Markt woonde, was Jacob landmeter van beroep. Begin 1862 werd door Bosch concessie aangevraagd voor het oprichten van een gasfabriek in Lochem3. Hij was toen inmiddels gemeente-opzichter en ver huisd naar de Nieuwstad. Het verzoek werd echter afgewezen, maar de gemeenteraad besloot wel om een eigen gemeentelijk gasbedrijf te stichten. De Lochemse gasfabriek werd op 1 januari 1863 in gebruik genomen en zo was Lochem één van de eerste steden in Nederland met een gemeentelijk gasbedrijf. De exploitatie hiervan kwam voor re kening van de gemeente Lochem en men besloot om Bosch aan te stellen als directeur4. In de jaren 60 van de negentiende eeuw werd Jacob Bosch in de Zutphense adresboeken, in het gedeelte betref- ber a.s 'gjpo&e gedeelte tusschen hev spoorwég-stafeiun en de stad gelegen. All-n voorzien met Spie gelglas, wit Marmeren Gangvloeren en Jlai meren Schoorsteenen. Informatiön bij J, BOSCH, Architect te Lochem. 5994 loch-m,tegen Augustus en Novem- Heerenhuizen, van verschillende met Tuinen, op het schbonste Ie Perceel. Het GEMEENTEBESTUUR van GOOR is voornemens, op Woenedng den 21 November 1866, 's namiddags te 2 ure, ten raadhuize aldaar, in het openbaar te herbesteden: liet daarstellen der gebouwen en puiten, ten behoeve der gasfabriek., met leverantie van «Ie materialen, waarvan de gewijzigde bestekken acht dagen voor de beste ding, op franco aanvrage tegen betaling van t I verkrijg baar zijn ter Secretarie van Goor, alwaar die ook ter le zing liggen. t Aanwijzing in loco op den dag der besteding, des voor middags van 11 tot 1 uur. Information op franco aanvrage te bekomen bij den archi tect J. BOSCH te Lochem. Het Nieuws van den dag, 29 april 1875. Deze advertentie betreft de rij herenhuizen, die bekend staan als Bella Vista en in 1875 werden opgeleverd.

Land van Lochem | 2016 | | pagina 18