M 9 Valeton kon beginnen. Zij was de echtgenote van Isaac ten Sijthoff die in de school optrad als tekenle raar. Het echtpaar trouwde in Amsterdam en kreeg daar zes kinderen van wie er drie als baby overleden. In Lo- chem werd op 22 juli 1824 nog een dochter (de jong ste) geboren die Eleonore Pauline werd genoemd. Er kwamen veel aanmeldingen binnen uit het gehele land van vooral de gegoede families. In 1829 waren het er al 9 en in de periode 1831-1840 nam dit aantal toe tot circa 35. Geen wonder dat mevrouw Valeton meerdere malen bij de stad Lochem om uitbreiding van de school heeft verzocht. Hoewel zoon Isaac Henri organist is geworden erfde hij toch kennelijk de aanleg voor tekenen van zijn vader. In 1841 maakte hij een knappe tekening van het interieur van de cipierswoning. Waarschijnlijk is dit dezelfde woning als waarin het gezin ten Sijthoff is gaan wonen omdat die was vrijgekomen toen er geen gevangenen meer in de Blauwe Toren werden opgesloten. De personen op de tekening zouden tot de familie ten Sijthoff kunnen behoren. Op 15 augustus 1846 overleed Marie Anne Valeton op 62 jarige leeftijd. Zij is begraven op de Oude Begraafplaats in Lochem in een graf waarin later ook haar echtgenoot is bijgezet. Haar achterblijvende man liet de volgende overlijdensadvertentie plaatsen: Heden overleed, tot mijner en mijner Kinderen diepe droefheid, mijne zeer geliefde Echtgenoote, Marie Anne Va leton, in den ouderdom van 62 jaren; als eene ware Christin, tot haar einde onvermoeid in haren zwaarwigtigen werkkring, leidde zij velen tot christe lijke deugd en ziel-adel op, en ver schafte zich de dankbare liefde van allen die haar kenden; na eene ruim 36 jarige Echtvereeniging hef ik dan ook thans met dankbaar vertrouwen het traanvol oog op tot God, die mij en de mijnen vaderlijk bezocht heeft en vaderlijk zal troosten". De jongste dochter Eleonore Pauline, nog maar net 22 jaar, nam toen het moedige besluit om haar moeder als kostschoolhouderes op te volgen. Zodoende kon het gezin ook in de Blauwe Toren blijven wonen. Vader Isaac ten Sijthoff is op 18 november 1857 op 69 jarige leeftijd overleden en een paar jaar later (zij is ongehuwd gebleven), op 4 mei 1860, vroeg juffrouw ten Sijthoff ontslag uit haar functie omdat zij de gemeente wilde verlaten. De oudste zus van Eleonore Pauline, naar haar moe der Marie Anne genoemd, is nog in Lochem blijven wonen waar zij op 8 juli 1863 bij notaris Mispelblom Beyer haar testament liet opmaken. Het valt op dat Arnoldus Hermanus van Beusekom, hij was apotheker te Lochem, zo nadrukkelijk werd bedacht. Marie Anne was ongehuwd en de heer Van Beusekom zal dus een goede vriend zijn geweest. Als nieuwe kostschoolhouderes werd in september 1860 mejuffrouw Maria Jacoba Christina Puffius uit Vorden benoemd. Zij was de dochter van Willem Puf fius, heel- en vroedmeester, en Anna Albertina Coe- ijmans. Haar vader was echter al in 1856 overleden waarna moeder hertrouwde met de 12 jaar jongere Henri Wilhelm Leendert de Raadt, een scheepsdoc- ter uit Leuven België. Het hele gezin, tweede vader, moeder en vijf kinderen (waaronder de 23 jarige kost schoolhouderes) nam zijn intrek in de woonruimte van de Blauwe Toren. 15 v/W/V. Deze tekening is in bezit van Ria van Beek en werd mij door Gerard Arfman (via Eddy ter Braak) ter hand gesteld. 3 CL

Land van Lochem | 2016 | | pagina 15