Het echtpaar kreeg in ieder geval in Lochem drie kinderen. Het eerste kind in Lochem werd genoemd Christiaen Carel en werd geboren op 7 maart 1719. Is het mogelijk dat deze zoon uit dankbaarheid is genoemd naar Christiaen Carel van Lintelo die toen Scholtis van Lochem was en waaraan mogelijk Her man Eekhof vrijstelling tot huurbetaling van zijn woonruimte in de Blauwe Toren te danken had? Het zou zo maar kunnen! Grote verbouwing In 1782 vindt er een aanzienlijke uitbreiding van het gebouw plaats. In het bijbehorende bestek van het metselwerk spreekt men in de inleiding van 'twee nieuwe Gevangenissen, een Gijselkamer en Exami neerkamer, alsmede het veranderen van de oude Gevangenisse en Cipiers Woninge' (Gelders Archief, archief van de Rekenkamer). En in artikel 4 staat: 'Den Aannemer zal volgens tekening aan gemelde Toren aanzetten, een nieuw inrrt+HW-E gebouw, met twee verdiepingen in 't front breed 28 voeten en van agteren 39 voeten, diep ongeveer 20 voet 6 duim, of soo dat het van voren met het front, en agter met den buytenkant van den Cirkel van het oude gebouw, in een regte lijn kome te strooken en aansluyten'. In de onderste verdieping worden de twee gevangenissen gemaakt en in de bovenste verdieping de examineerkamer en gijselkamer. Onderstaande tekening geeft een goed beeld van de nieuwe situatie. Een Fransche Kostschool In het tweede decennium van de ne gentiende eeuw raakte 'de blauwe toren' in verval. Waarschijnlijk is het gebouw toen ook als gevangenis buiten gebruik gesteld. Er moest hoognodig onder houd worden gepleegd, en men maakte daarvoor een schatting van de kosten. In totaal zou een en ander f 1.202,00 gaan kosten. De gemeente Lochem zat echter ook met het probleem van huisvesting van haar Fransche School. Zo kwam men op het idee om de directeur der domeinen in Arnhem te vragen of Lochem de eigen dom van de Blauwe Toren om niet over zou kunnen nemen, maar wel met een toe te kennen subsidie van f 1.200,-- voor de noodzakelijke reparaties. Na veel overleg heen en weer werd dit plan uiteindelijk goedgekeurd en werd de Gemeente Lochem in 1820 eigenaar, tot vestiging van bedoelde kostschool voor meisjes. Het gebouw werd nu te vens vergroot en samen met de renovatie van het bestaande gedeelte ging hier natuurlijk enige tijd over heen, maar op 1 juli 1823 was het zo ver dat de nieuwe schoolhouderes mevrouw Marie Anne i11w ciiitietxgt-og on^«ii fftrifljui i e.1d'*r De oude ronde toren is dus nog zichtbaar maar men heeft hier voor het eerst een 14 aanbouw gecreëerd. Kadastrale kaart 1832

Land van Lochem | 2016 | | pagina 14