h de Kastanjelaan. Ook hier woonden tijdelijk vogels van diverse pluimage, waaronder de onvermijdelijke on derwijzers. Als Ockels eigen woonruimte vindt, treffen we In het bevolkingsregister de volgende adressen aan: Wilhelminalaan 13 en Barchemseweg 62. In 1913, Ockels is dan 33 jaar, huwt hij met Germdina Dik, ook uit Wildervank, en in hetzelfde jaar gaat het echtpaar wonen in het huis op de hoek van de Bar chemseweg en de Hessenweg, dat Ockels had laten bouwen en de betekenisvolle naam Dageraad' heeft gegeven. Bij de keuze van de naam, zo mogen we aan nemen, zal de gedachte aan Multatuli een rol hebben gespeeld. 4 Uit het huwelijk met Germdina worden een dochter en een zoon geboren, respectievelijk in 1914 en 1916. De zoon Johan Hendrik Marten zal - menige lezer zal al een vermoeden hebben gehad - de vader worden van de eerste Nederlandse astronaut, de natuurkundige Wubbo Ockels (1946-2014). De oude Wubbo Ockels blijft tot zijn pensionering het Lochemse onderwijs dienen en zal tot zijn overlijden, in het ziekenhuis van Zutphen op 13 maart 1950, in Lochem woonachtig blijven. Van Ockels politieke ideeën mag de naamgeving van zijn woning aan de Barchemseweg hebben getuigd, ook eerder had hij van enige politieke belangstelling blijk gegeven. In 1902 stelt hij zich kandidaat voor de gemeenteraad van Wildervank op persoonlijke titel. Later, we schrijven dan 1919, komt hij bij de verkiezin gen voor de Provinciale Staten - het oude districten stelsel is afgeschaft - voor op de bijzondere lijst voor de SDAP. Hij staat op de vierde plaats; E. Beumkes, ook uit Lochem, op de eerste. Maar dan zijn we al bijna tien jaar vooruitgelopen op het incident van De Harmonie. Toch kunnen Ockels politieke ideeën een rol hebben gespeeld in het conflict waarbij zijn collega, 'het hoofd ener school' de heer Van der Wal (1874-1956) zo'n be langrijke rol speelde. Wij immers mogen aannemen dat het hier gaat om het 'hoofd ener school' Allert van der Wal, die zich in oktober 1908 - Ockels woonde daar toen al vier jaar - komende uit Irnsum in de gemeente Lochem liet inschrijven. Hij was benoemd tot hoofd van School II aan de Burgemeester Leenstraat. Hij kwam ook uit het noorden, uit Friesland, samen met zijn familie: echt genote Christina Dijkhout, zijn zoon Sytze Allert en dochter Gerharda. Hij vestigde zich aan het begin van de Zutphenseweg en later bewoonde hij het 'school meestershuis' in de Achterstraat. Van der Wal was een telg uit een familie van vooraanstaande onderwijzers uit Friesland en zal misschien enigszins neergekeken hebben op de familie van kleine middenstanders uit de veenkoloniën, waaruit zijn collega Ockels was voort gekomen. Het valt zeer te betwijfelen of Van der Wal in Lochem zijn draai heeft kunnen vinden. De befaamde meester Prop, die in 1915 als zijn opvolger was aan gesteld, schreef in zijn memoires: 'Mijn voorganger (Van der Wal) had een onaangename sfeer geschapen in school, de kinderen waren onprettig, tenminste velen; alleen door harde tucht had mijn voorganger Woonhuis Dageraad, Barchemseweg 92 (eigenfoto) Q_

Land van Lochem | 2015 | | pagina 9