ningen te treffen en de tussentijd te gebruiken voor een onderzoek naar de mogelijkheid een concertzaal voor de gehele Lochemse bevolking te bouwen. Gezien de moeilijke financiële situatie van de sociëteit lag het voor de hand dat tijdelijk herstel in afwachting van een oplos sing - een nieuwe zaal voor gebruik door de verschil lende Lochemse standen - die een bevrijding van een voor de vereniging ondragelijk financiële last betekende, aller instemming verkreeg. De brand van kerstavond 1908 bracht de uitvoering van dit plan onverhoopt snel naderbij. Er was een comité ge vormd dat zich ten doel stelde zoveel mogelijk steun te vinden voor het plan om los van de sociëteiten een con certzaal te stichten. Vlak na de brand kwam in de kring van De Eendracht de vraag aan de orde of de sociëteit bereid was mede te werken aan bouw van een concert zaal met vergaderruimte en een ruimte voor de sociëteit De Harmonie. Dit betekende dat de sociëteit afstand zou moeten doen van een deel van haar onroerend goed. De andere sociëteit De Harmonie bleek ook bereid te zijn om te verhuizen van de Tramstraat naar haar nieuwe lo catie aan de Dr. Rivestraat en haar eigendommen te ver kopen. De Harmonie kreeg van De Eendracht voor een symbolisch bedrag de terreinen nodig voor de bouw van haar sociëteit. Twijfelaars, die we vooral bij De Eendracht aantroffen, zwichtten voor het argument dat er iets tot stand zou worden gebracht dat het algemene belang, nou ja, dat van de beschaafde standen, zou dienen: een echte concertzaal, waarvan de exploitatie wordt opge dragen aan de Commissie van Exploitatie, waarin beide sociëteiten zijn vertegenwoordigd. Een nieuw onderkomen Opmerkelijk is dat voor de concertzaal, later steeds de Schouwburg genoemd, een andere architect en aanne mer werd gevonden dan voor de sociëteit De Harmonie, die toch bijna een geheel vormde met de schouwburg. Na enige strubbelingen over de kwaliteit van de werk zaamheden aan beide gebouwen kon de schouwburg op 4 januari 1910 in gebruik worden genomen. De leden van de nieuwe Harmonie moesten nog vier maanden wachten voordat ze, wellicht met trotse tred, op 1 mei 1910, hun eigen gebouw konden betreden. Evenwel, uit het verslag van de algemene vergadering van De Harmonie van 17 maart 1910, waarop 40 leden aanwezig zijn, bleek weinig van de spanning van het nieuwe avontuur. De heer H.W. van den Brink zegde toe voorzitter te willen blijven. De heer Lovink wilde niet herkozen worden en werd dan ook op de komende bestuursvergadering uitgezwaaid. De meeste aandacht kreeg de inrichting van de nieuwe sociëteit en de plan nen tot verhoging van de contributie. Ter dekking van de kosten van het interieur werd besloten tot een lening in aandeeltjes van f. 10. Staande de vergadering tekenden aanwezigen voor f. 680! Ook uit de notulen van de bestuursvergadering van 28 maart bleek weinig van beroering: er was een nieuw bestuurslid, de heer Ido Zuur, en er was een nieuwe secre taris, de heer N. Scheen, benoemd voor zijn aftredende vakbroeder B.G. Lovink. Deze drie namen alleen al en die van de klokkenmaker J.G. Bannink die zich ook kandi daat had gesteld voor het secretarisschap, op de eerste bladzijde van de notulen geven aardig weer welke sociale groepering zich thuis voelde in De Harmonie: de midden standers, de winkeliers en, zo blijkt, de onderwijzers. Gelukkig kwam ook het afscheidsfeestje in de oude so ciëteit aan de orde en wel op 23 april. Hiervoor werd een bedrag van f. 10 gevoteerd. Hierna richtten de beraad slagingen zich op de inrichting van het nieuwe gebouw. Uit de notulen van de vergadering van 3 april krijgen we een gedetailleerde indruk van de inrichting van de sociëteit, die ruim f. 900 zal gaan kosten. Het feestje van 23 april mocht iets duurder uitvallen: f. 20. Op de bestuursvergadering van 18 april - de opening kwam snel naderbij - ging het over de rieten stoelen (twaalf stuks) voor de waranda en over de samenstelling van het leestafelaanbod. Voor de Nieuws van de Dag kwam de Nieuwe Rotterdamsche Courant en De Prins werd vervangen door de Wereldkroniek. In de bestuursvergadering van 8 mei ontbreekt jammer genoeg een teruglik op de opening van de sociëteit. De heer Meijer Drees van De Eendracht, burgemeester van Laren, had keurig laten weten tot zijn spijt verhin derd te zijn de inwijding bij te wonen. De heer Room, met wie vermoedelijk de coiffeur van de Noorderbleek is bedoeld, probeerde onder zijn toezegging om een aandeeltje voor het nieuwe meubilair af te nemen uit te komen, maar hij ving bot: een kleine tragedie van een overmoedige kapper. Tenslotte behandelde de vergade ring een nog maanden slepende affaire met de pachter, de heer Jans, over vergoedingen voor vuur en licht en over de opbrengsten van de beide biljarts. Op 17 mei, een paar weken na de inwijding, wist het be stuur geen andere punten te behandelen dan de klach ten van de pachter over de biljartgelden, de kaartgelden en de invoering van een entreegeld voor nieuwe leden. In de bestuursvergadering van 24 mei 1910 kwam naast de agendapunten betreffende de verkoop van de inven taris van de oude sociëteit en de heffing van entreegeld voor nieuwe leden de vraag aan de orde of ook dames lid kunnen worden van De Harmonie. Deze zaak heeft enige urgentie daar 'zich zoo eene heeft aangemeld' De heer Bannink was het enige bestuurslid dat zich er niet mee kan verenigen dat in de algemene vergadering hierover positief zal worden geadviseerd. Wie deze dame was en of ze zich ooit heeft onderworpen aan de ballota ge is jammer genoeg niet op te maken uit de verslagen. De ledenvergadering althans heeft zich een dag later niet tegen de dit eerste signaal van de eerste feministi sche golf gekeerd. Op 25 mei was er een algemene vergadering, de eerste in de nieuwe sociëteit. Uitvoerig stonden de leden stil bij de hoogte van de biljarttarieven. Besloten werd niet meer per uur, maar per partij te spelen: 25 caramboles a 10 cent. Entreegeld voor nieuwe leden stelde de verga dering vast op f. 2. De zich voortslepende kwestie met de pachter, de heer Jans, kwam ook in de bestuursvergadering van 15 juni aan de orde. De heer Jans wilde graag de beide biljarts huren voor f. 60 per jaar, waartegenover stond dat hij zorg zou dragen voor 'zeep, handdoeken, lucifers, closetpapier, pommeransen, krijt, het repareren der

Land van Lochem | 2015 | | pagina 7