Grote plannen in een kleine stad Ik beperk me hier in het volgende overzicht tot de notulen van maart 1910 tot december 1911. Het jaar 1910 was voor de beide Lochemse sociëteiten en ook voor de gehele Lochemse gemeenschap een belangrijk jaar. Steeds vaker en steeds luider waren er in Lochem stemmen opgegaan dat een stad als Lochem het niet kon stellen zonder een goede zaal voor concerten en toneelvoorstellingen. In vele steden zoals Zutphen en Deventer zien we dat de besloten accommodaties van sociëteiten openbare toneel- en concertzalen wor den. Dat betekende niet dat daar de sociëteiten zich openstelden voor jan-en-alleman, maar wel dat ze hun ruimten beschikbaar stelden voor allerlei gezellige, ook voor niet-leden toegankelijke evenementen. En dat was in Lochem niet anders. In Lochem speelden hierbij de benarde financiële situatie van De Eendracht en de druk van de z.g. Garantenvereniging, die zich vanaf haar oprichting in 1879 bezighield met het organiseren van allerlei culturele avonden, een niet onbelangrijke rol. Doorslag evenwel gaf de brand in 1908 in de concertzaal van De Eendracht. Een commissie uit de sociale boven laag van de Lochemse bevolking, die al enige tijd pleitte voor een 'concertzaal voor de gehele bevolking', wist nu beide sociëteiten tot fusie met behoud van eigenheid te bewegen en zo de oprichting van de Lochemse schouw burg mogelijk te maken. Ondertussen was in 1892 achter de sociëteit De Een dracht het Volkshuis tot stand gekomen, waarin naast een badhuis, spaarbank, bibliotheek ook een feestzaal was opgenomen. Met de beide sociëteiten en de nieuwe concertzaal was in het begin van de nieuwe eeuw een heus cultureel kwartier ontstaan, waarin de gegoede burgerij zich na gedane arbeid of na het dolce-far-niente kon ontspannen. Even verderop, net buiten de singel gracht, aan de Burgemeester Leenstraat, had de tim merman Jan Olthoff in 1894 een catechisatiegebouwtje gesticht waarbij een zaaltje en een koffiekamer hoorde. Het gebouw met de naam De Toekomst werd vanaf 1910 door de Lochemse Geheelonthoudersvereniging ge huurd, die het op haar beurt regelmatig verhuurde voor al aan verenigingen met links-politieke signatuur, zodat ook Lochem beschikte over een kleine 'rode burcht'. Wie de sociale structuur zou willen schetsen van Lochem in de jaren vlak voor de Eerste Wereldoorlog, kan dat doen aan de hand van de stadsplattegrond van die jaren. Zouden de notulen van De Harmonie ons enig inzicht kunnen geven in de perikelen die zich bij de stichting van schouwburg en nieuwe sociëteit in 1910 voorde den? Want dat de fusie van beide sociëteiten en de stichting van de schouwburg de Lochemse gemoederen in beroering brachten, mogen we uitgaande van wat Van Hoorn over de jaren rond de eeuwwisseling meldde, wel aannemen. De emoties waren in 1908 hoog opgelopen, toen het bestuur van De Eendracht in mei tijdens de ledenverga dering naar voren bracht dat de gebouwen èn de kas in 'bedroevende toestand' verkeerden. In juli 1908 krijgen de leden over de bouwkundige toestand het volgende te lezen: 'de toestand van het dak en de concertzaal en de kasteleinswoning is van dien aard, dat in instorting binnen afzienbaren tijd dreigt; de dennenpalen van het dak zijn doorgerot, de buitenmuur is weggezakt, de zoldering hangt aan ijzerdraden, waarvan er reeds één is doorgeknapt; in één woord: de toestand is van dien aard dat het Bestuur de verantwoordelijkheid niet op zich durft te nemen: de concertzaal is onmiddellijk voor het publiek gesloten'. 3 Enkele leden, onder wie de heer Franken, directeur van de lederfabriek Naeff, dus niet de eerste de beste, opperden het voorstel om een aantal tijdelijke voorzie- w Kaart Gemeente Lochem 1811-1936 (RAZ, arch.nr. 1.002), waarop aangegeven de gebouwen met een culturele functie (Archief R.A.Z., Zutphen) Op deze kaart van Lochem staan de genoemde verenigingszalen en de schouwburg. Daarnaast telde Lochem ook een tiental hotels 6 en cafés, die ook aan verenigingen gelegenheid gaven om bijeen te komen]

Land van Lochem | 2015 | | pagina 6