De Harmonie in 1911 en de affaire-Ockels Cees Derlagen Over de Lochemse 'burgersociëteit' De Harmonie is minder geschreven dan over haar tegenhanger De Eendracht. Gelukkig zijn er twee notulenboeken van De Harmonie bewaard gebleven. Zij bestrij ken de periode 1910-1935. In dit artikel beschrijf ik een incident dat het gevoel van saamhorigheid in dit gezelschap eventjes danig op de proef stelde, tegen de achtergrond van de inrichting van het Lochemse 'culturele kwartier' aan de Oosterwal in de jaren tien van de vorige eeuw. In 1989 schreef Mr. J.G.M. van Hoorn een boekwerkje waarin hij de geschiedenis van de Lochemse sociëteit De Eendracht chronologisch uit de doeken deed1. Bij de samenstelling van dit historische overzicht kon hij gebruik maken van verschillende bronnen, waarvan de voornaamste de notulenboeken over de periode 1829 tot 1929 waren. Deze boeken zijn in 1994 overgedragen aan het Regionaal Archief te Zutphen, waar ze voor iedereen te raadplagen zijn2. Uit de summiere behan deling van de periode na 1929 door Van Hoorn valt op te maken dat hij helaas niet de beschikking heeft gehad over de notulen en/of ledenlijsten van deze periode, waarin ook de oorlogsjaren vallen die ook het sociëteitsleven in Lochem danig in beroering hebben gebracht. Aangenomen moet worden dat dat materiaal gewoonweg in de loop der jaren is verdwenen. Ook als we op zoek gaan naar gegevens die zouden kunnen helpen om de geschiedenis te reconstrueren van de andere Lochemse sociëteit, de 'burgersocië teit' De Harmonie, gesticht in 1879, ontmoeten we een vergelijkbaar probleem: ook hier moeten we ons behelpen met onvolledig bronnenmateriaal. Het lijkt wel alsof de secretarissen zelden weet hebben gehad van het belang van (goede) archivering. Een vaak goed bruikbare bron als het gaat om de activiteiten van verenigingen is de dagbladpers, maar die laat het uiteraard afweten in de eerste jaren van het bestaan van De Harmonie: de Lochemse Courant immers is van 1882. Gelukkig beschikt het bestuur van de sociëteit De Harmonie nog over twee notulenboeken, die de periode van 1910 tot 1935 bestrijken. De notulen van algemene en bestuursvergaderingen geven een aardig, maar verre van volledig, beeld van wat er in de 'burgersociëteit' in die jaren omging. In dit artikel laat ik mij leiden door mijn belangstelling naar de perike len rond de ingebruikneming van de Schouwburg en de nieuwe lokaliteit van De Harmonie in 1910. Helaas wordt de nieuwsgierigheid van de onderzoeker naar wat er zich in deze interessante jaren afspeelde, maar gedeeltelijk bevredigd. Wie namelijk meent dat in de verslagen veel aandacht besteed wordt aan de fees telijkheden in en rond de nieuwe concertzaal, komt bedrogen uit. De verhuizing van de Tramstraat naar de nieuwe accommodatie aan de Dr. Rivestraat brengt voornamelijk getob over de inrichting van de nieuwe zaal, gedoe met de verkoop van het oude meubilair en gezeur met de kastelein teweeg. Wubbo Ockels, 1880-1950 (bron: My Heritage, Ockels) De schouwburg aan de Oosterwal. Aan de rechterzijde van het gebouw bevond zich de lokaliteit van sociëteit De Harmonie, ca 1915 (Archief Historisch Genootschap Lochem-Laren-Barchem)

Land van Lochem | 2015 | | pagina 5