V Op den ac«s:on Augustus dezes jnnrs, 25!, ingevolge vroegere gedara annonceten Huize van f. Pond Deur waarder van het Vrede.:t:cgt binnen Lochem, Kwartier ZutphcuProvincie Gelderland, in het openbaar, voor den tijd van zes Jaren, wordeu verpacht: Eenc geheel nieuw opgebouwde WIND-, OLIE-, PEL-, KOREN- en RUN MOLEN, me: een daar bij stamd en ihans geheel vergroot wordend HUIS en STALOLIEBAKKEN' en e.enig«» GROND, gelegen even buiten de Stad Lochem, aan de Rivier de Herkei. Uit hoofde van de plaatshebbende ver groting van het Huis kan de aanvaarding eerst geschieden op den 1 September aanstaande. Nadere informatie» zijn tc bekomen bij den Eigenaar, den Heer L. G. BER.ENDS, mits Brieven francoalsmede bij den Notaris Mr. E. F. l\ SPIJKER, te Lochem, ten wiens Kantore acht dagen voor de Verpachting de Conditiën ter lezing zullen liggen. vrouw zit ook een inboedellijst. Die lijst laat zien, dat er in hun huis geen sprake was van enige luxe. De grootste waarden werden vertegenwoordigd door 'twee melk beesten' (f 90,-), 'eenig gedorste koorn, eenig hooi, stro en aardappelen' (f 45,-), 'twee bedden, een peluw, twee kussens en drie lakens' (f 40,-), 'eenig beddegoed met zijn toebehoren' (f 40,-), 'twee bedden, twee peuluwen, vier kussens en twee dekens' (f 35,-) en dan waren er nog 'twee varkens' (f 25,-), tezamen al f 275,-. En dat op een geschatte totale waarde van de inboedel van f 424,50. Voor de rest blijft er niet veel van waarde over. Hierdoor krijg ik de indruk, dat het echtpaar Postel het niet echt gemakkelijk moet hebben gehad en behoorlijk hard heeft moeten werken voor hun bestaan. Frederik heeft waarschijnlijk alle kansen, die hij tegenkwam, moeten benutten. Mogelijk dat om die reden Frederiks handtekening als getuige zo vaak onder de akten van notaris E.F.F. Spijker voorkomt. Notaris Spijker had zijn kantoor aan de Bierstraat. Frederik huisde dichtbij en het getuigen bracht hem mogelijk een paar cent extra op. Frederiks benoeming tot deurwaarder bij het vredes- gerecht te Lochem was zo'n kans. Wanneer dit precies gebeurd is, weet ik niet. Bekend is, dat hij als zodanig op een lijst uit 1822 vermeld staat. In 1811 waren de stedelijke schepenrechtbanken opge heven en omgevormd tot kantonnale vredegerechten met een alleensprekende rechter bijgestaan door een griffier. Net als bij de schepenrechtbank werden ook hier alleen kleine zaken behandeld. De belangrijkste taak van deze rechter was te proberen om tot een schikking tussen de partijen te komen. De deurwaarder verbonden aan het vredegerecht was vooral belast met taken op het gebied van het uitbren gen van dagvaardingen en tenuitvoerleggingen van rechterlijke beslissingen op onroerende zaken. Bij een executieveiling ontstak de deurwaarder een kaars, waar na het bieden kon beginnen. Bij het doven van de kaars kwam de koop tot stand door middel van 'handjeklap'. Frederik Postel had het goed gezien. Deze openbare verkopingen konden plaats vinden in zijn herberg. En dat gebeurde ook. Het zal voor extra klandizie gezorgd hebben. Al gauw vonden er ook andere handelingen in zijn herberg plaats, zoals aanbestedingen ten behoeve van de stad. Zoals eerder vermeld, hadden Frederik Postel en zijn vrouw hun hele bezit in 1832 aan zoon Johan Hugo Cornelis (Jan) en zijn vrouw Berendjen Scheggetman (Schekman) overgedaan. Jan was altijd bij zijn ouders in huis blijven wonen, ook na zijn huwelijk in 1819. Hij was in de loop der jaren steeds meer het werk van zijn vader over gaan nemen. Maar aan de handtekeningen onder de gemeentelijke akten is te zien, dat vader Frederik nog lang de 'baas' in huis bleef. Maar langzamerhand is in de gemeentelijke boeken te zien, hoe zoon Jan, naast Advertentie uit de Opregte Haarlemsche Courant van 19-7-1825 Een stukje Bierstraat, gelegen aan de Kleine Markt (uit wat latere tijd). Maar hier is, denk ik, nog redelijk goed te zien hoe herberg/ logement Postel er moet hebben uit gezien tweede huis van rechts, met links de deur en rechts daarvan twee ramen). Het pand had toen nog niet de huidige winkelgevel in de stijl van de Amsterdamse school uit 1923, ontworpen door de architect G.J. Postel (achter-achterkleinzoon van Frederik Postel!).

Land van Lochem | 2015 | | pagina 27