na aankomst in ons land, op een gegeven ogenblik in dienst zijn gekomen bij freule Sophie von Danckelmann. Zij was als hofdame in dienst van prinses Wilhelmina van Pruisen. Nadat in 1767 in Berlijn het huwelijk tussen de prinses en de Nederlandse stadhouder Willem V voltrok ken was, was Von Danckelmann als hofdame mee naar ons land gekomen. Zij moet hier een belangrijke rol in de stadhouderlijke hofhouding hebben gespeeld. Het feit, dat Frederik Postel vanuit Berlijn naar ons land zou zijn gekomen met iemand, die met het stadhouder lijk hof te maken had, is helemaal niet zo vreemd. De stadhouderlijke familie, met name prinses Wilhelmina, onderhield veelvuldig contact met het hof in Berlijn. Het is heel goed mogelijk, dat 'ene' Boers in opdracht van de stadhouderlijke familie naar Berlijn was geweest en dat Frederik Postel in zijn gevolg mee naar ons land is gekomen. Maar zekerheid daarover is er niet. Een mo gelijke verwijzing in deze richting kan een opmerking in een brief van vader Christoph Postel aan zijn zoon in Nederland geven. In deze brief is sprake van een 'Berlin- schen Frau', die er voor gezorgd had, dat twee brieven van Frederik bij zijn ouders terecht waren gekomen. Mogelijk ging het hierbij om een dame verbonden aan het Berlijnse hof. Frederik Postel en 'De Wildenborch' -i Daarna kwam Frederik Postel op een nog onbekend ogenblijk in onze omgeving terecht. Op de omslagzijde van een (in een onbekend archief aanwezige) brief, staat vermeld, wat u op de afbeelding hierboven kunt lezen. Het hoort bij de brief van moeder Anna Sophia Postel-Mehnertin aan haar zoon uit mei 1783. Hierdoor weten we, dat Frederik Postel zich in 1783 in Zutphen moet hebben bevonden. Mogelijk was hij toen in dienst van Damiaan Hugo Staring, de vader van onze dichter, die in 1782 vanuit Kaapstad naar Nederland terug was gekomen en zich met zijn vrouw op de Wildenborch had gevestigd. Dat wil zeggen, daar verbleven zij gedurende de zomerperiode. De winter brachten ze door in een huis in Zutphen. Vandaar mogelijk die adresvermelding van Zutphen. Maar het kan ook zijn, dat Frederik Postel in dienst van W.C. Boers op de Wildenborch terecht is gekomen. Het is echter wel zo, dat W.C. Boers pas in de tweede helft van 1783 naar ons land terugkwam van de Kaapkolonie. Frederik Postel was toen waarschijnlijk al geruime tijd in Zutphen! Damiaan Hugo Staring overleed in november 1783 thuis op de Wildenborch aan dysenterie. Willem Cor- nelis Boers, die goed bevriend met de Starings was geraakt in Kaapstad, was toen onderweg van Kaapstad naar ons land. Toen hij, na terugkomst in ons land, van het overlijden van zijn vriend Staring hoorde, kwam hij al gauw bij de weduwe op bezoek. En kort daarna zocht hij een onderkomen in de buurt. Mogelijk eerst in Zutphen, maar in mei 1784 huurde hij het Huis Suideras bij Zutphen. Nog in hetzelfde jaar vroeg en verkreeg hij het Zutphense burgerschap. Het klikte zo goed tussen Willem Cornelis Boers en Sophia Wynanda Verhuell, de weduwe van Hugo Damiaan, dat zij in 1785 in Vorden in het huwelijk traden. Bij de 'inhaling' in september van het pas gehuwde paar op de Wildenborch speelde het personeel een belang rijke rol. Uit een brief over het gebeurde: "Gepasseerde Vrijdag is de inhaling op de Wildenborg plegtig geschied tot volkomen genoegen van UWEd. suster en broeder, er was een compagnie van in de 50 man, die na het boeren waren alles wel maakten. De timmermans- en metselaars Basen waren de officieren, alle proper gekleed met scher pen en silvere degens voorsien; toen de Heer en Mevrouw van de Wildenburg 't Huis naderden wierd er met de Haken van dese stad (Doesburg), die wij mee genomen hadden, gesalueert." Heeft Frederik Postel een rol bij deze inhaling gespeeld? Door dit huwelijk werd W.C. Boers nu in ieder geval de werkgever van Frederik Postel. Dat blijkt ook wel uit de op de volgende bladzijde afgebeelde brief (zonder jaar). Het is het zekere bewijs, dat Frederik Postel ten tijde van het schrijven van de brief werkzaam was op de Wilden borch. Maar niet in welke hoedanigheid. Frederik liet zich in 1785 onder de naam 'Friedrich Postel' inschrijven als lidmaat van de Evangelisch Lutherse Gemeente in Zutphen. Niet dat hij toen in Zutphen moet hebben gewoond, maar in Zutphen was de dichtst bijge legen Lutherse Gemeente. Mogelijk had hij toen al kennis hebben gemaakt met Maria Korterink, afkomstig van het door Damiaan Hugo Staring in 1782 aangekochte erf Korterink bij Barchem. Leerde Frederik haar kennen, doordat zij als dienstmeid op de Wildenborch werkte? Of kwam Frederik in verband met zijn werkzaamheden voor de Wildenborch wel eens op boerderij Korterink? Dat blijft voor ons verborgen. Maar een feit is, dat het stel op 21 mei 1786 in de Gudu- lakerk te Lochem trouwde. I /4 '1föf-hj! Vermelding in het Trouwboek van de Ned. Hervormde Gemeente Lochem 57 fc'£t

Land van Lochem | 2015 | | pagina 23