Witte Wieven en Elfen Fluisteringen uit de andere wereld. Op donderdag 15 oktober j.l. organiseerde het Historisch Genootschap Lochem Laren Barchem een lezing over het onderwerp "Witte Wieven en Elfen. Fluisteringen uit een andere wereld". De lezing werd (zeer toe passelijk) gehouden op de Heksenlaak in Barchem. Iets na acht uur begroette vice-voorzitter Erik Kruiderink van het H.G. 54 belangstellenden. Hij heette iedereen welkom en introduceerde de spreker van deze avond Ruud Borman. Borman is archeoloog en historicus. De eerste kennis over Witte Wieven werd hem bijge bracht door zijn grootouders, die woonden in het gebied tussen Colmschate en Epse. Het onderwerp heeft hem nooit meer los gelaten. In Nederland komen Witte Wieven alleen voor in het oosten van het land. Zo zijn de Witte Wieven Kolk in Hummelo, de Bijvanck in Montferland en de Witte Wieven Koele op de Kalenberg in Barchem zeer bekend. Met behulp van een serie fraaie dia's schiep Borman de geheimzinnige sfeer, die rond de Witte Wieven hangt. Ook in Wales, Schotland en vooral Ierland zijn veel verhalen over de Elfen, zoals ze daar genoemd worden, bekend. Opvallend is, dat die verhalen vaak raakvlakken hebben met de verhalen die in het oosten van Ne derland de ronde doen. De spreker vertelde dat vroeger, wanneer het donker werd, de deuren werden gesloten waardoor de Witte Wieven werden buiten gesloten. Dan werden rond het haardvuur de verhalen verteld over de Witte Wieven. Die verhalen kenden drie hoofdonderwerpen met ontelbare variaties 1. Boeren, die Witte Wieven uitdaagden. 2. Ontvoeringen, gepleegd door Witte Wieven 3. Open grafheuvels, waar men binnen kon gaan, soms op uitnodiging van de Witte Wieven en soms zonder uitnodiging. Ruud Borman bezorgde ons een avond waar we veel te horen kregen over Witte Wieven en Elfen. Toen we, na afloop de Heksenlaak verlieten, was het echt Witte Wieven weer. Motregen en mistflarden. Onze gedach ten waren nog vol van Witte Wieven en grafheuvels, van Kelten, King Arthur, Stonehenge en de Graal. Is het dan vreemd, dat we meenden iets wits te zien bewegen in het weiland naast De Heksenlaak? Op weg naar Zwiep zag ik, ter hoogte van de voormalige bakkerij van Postel plotseling uit mijn ooghoeken een Wit Wief. Ze zat op een bezemsteel. Ik weet het zeker. Iets verder aan de linkerkant meende ik op de helling van de Kalenberg er nog twee te zien. Dat weet ik echter niet helemaal zeker. Toen we verder reden richting Lo chem verdween het mystieke. We kwamen veilig thuis, waar we nog even nagepraat hebben over een mooie avond in een bijzondere atmosfeer. Hans Eisink Foto: Herman Postel.

Land van Lochem | 2015 | | pagina 19