Heuvelsland, een Lochems geslacht Bert Heuvelsland Bij de volkstelling van 2007 werden er in Nederland 44 personen met de achternaam Heuvelsland geregistreerd Deze waren verspreid over 21 gemeenten en zij woonden in bijna alle provincies. Zonder uitzondering stammen deze personen af van Jan "in 't Heuvelsland" die in de eerste helft van de achttiende eeuw in Klein-Dochteren bij Lochem leefde. In dit artikel leest u het verhaal over deze bijzondere familienaam. Inleiding Jan "in 'tHeuvelsland"werd geboren in Harfsen op 29 april 1677 als zoon van Henrik op den Prins1. Henrik deed belijdenis in hetzelfde jaar 1677 en zijn vader heette eveneens Jan. Deze Jan was de "schoonsone op Wopen ofte den Prins in Herfsen" en had meerdere kinderen, waaron der een dochter Hendersken. Zij huwde in 1701 met een zekere Harmen Janssen, zoon van Jan Fackers uit Stockum. Het echtpaar Fackers bleef op boerderij De Prins wonen en nam al snel de achternaam Prins aan. Hun oudste zoon Jan, geboren in 1702, werd daardoor de stamvader van het geslacht Prins, waarvan heden ten dage nog enkele tientallen nazaten in Oost-Nederland leven, onder andere in Laren (Gld) en Nijverdal. Zowel het geslacht Heuvelsland als het geslacht Prins gaan dus terug op de rond 1625 geboren stamvader Jan, "schoonsone op Wopen ofte den Prins in Herfsen". Een boerderijnaam De Prins komen we in de zeventiende eeuw regelmatig tegen en is zonder twijfel gekozen als eerbetoon aan de Prinsen van Oranje onder wier leiding immers de Spanjaarden waren verslagen. De eerste "De Prins" vermelding in Harfsen dateert van 1656. Daarnaast werd het boer derijtje in de volksmond ook wel "Wopen" of "Wopen an 't Emsbroeck" genoemd, onder andere in 1652. De betekenis van deze naam is raadselachtig. Het boer derijtje behoorde toe aan de kerk en werd daarom meer officieel aangeduid met "Kerckhof" zoals in het verpondingskohier uit 1643-1651: Op de boerderij was dus ingezaaid 1 mlr 1 molder; een molder is de oppervlaktemaat van 4 schepels zaad, dus 4 x 1450 m2 =5800 m2) waarover 6 daalder of 9 gulden pacht moest worden betaald. In Harfsen was er toendertijd bijna niemand met nog minder grond. Het was dus met recht een katerstede of keu- terboerderij. De laatste Prins bewoner op de boerderij was Jenne- ken Prins. Ze overleed op erve de Prins op 20 novem ber 1813. Ze was weduwe van Jan Nijland. Door hun huwelijk kwamen er twee generaties Nijland op de De transcriptie luidt: boerderij te wonen. In de Tweede Wereldoorlog werd het boerderijtje Den Kerckhof, de Gastheeren van Herfsen door brand verwoest, maar later weer opgebouwd. an gesaey 1 mlr Het is gelegen aan de Zeedijk te Harfsen, gemeente geltpacht 6 dlr Lochem. Boerderij De Prins in Harfsen voor de brand in de tweede wereldoorlog. Verpondingskohier 1643-16512

Land van Lochem | 2015 | | pagina 12