10 de kinderen beheerst, maar soms een geest van verzet gekweekt'5 Onder de leerlingen bevonden zich ook in de ogen van de milde meester Prop 'enige woestelingen ,)uit slecht bekendstaande gezinnen' Daarnaast waren er ook spanningen onder het onderwijzend personeel, dat zich vaak met verlangens van medezeggenschap tegenover het schoolhoofd plaatste. Dat Ockels op weinig sympathie kon rekenen van Van der Wal, mag blijken uit diens opmerking over Ockels, die 'niet met de hoed in de hand staat' In de zomer van 1915 vertrok Van der Wal weer met zijn gezin, dat inmiddels was uitgebreid met een zoon Georg Casper en een dochter Tetje naar Zwolle. Hier overleed hij in 1956. De Harmonie behouden Hoe liep het conflict in De Harmonie in de zomer van 1911 nu af? Een onverkwikkelijke affaire waar de meeste leden, vooral de heer Van Krimpen, werkzaam aan School I, snel een einde aan wilde maken. Gelukkig kon men wijzen op een aantal onregelmatigheden in de stempro- cedure. Zo had niet iedereen die ertoe gerechtigd was, gebruik gemaakt van zijn stemrecht. De heer Van der Wal nota bene was pas na afloop van de stemming aan de leestafel gaan zitten. Ook had iemand zes briefes in de bus gedeponeerd. De heer Bello, geen schoolmees ter maar fabrikant, die het verzoek tot het houden van de vergadering had mede-ondertekend, verklaarde dat hij dat ook had gedaan als het de heer Van der Wal had betroffen. Wel memoreerde hij dat van Ockels beweerd werd dat hij 'niet over-vriendelijk' was, maar dat zou juist een reden zijn hem in een ander gezelschap (dat van De Harmonie?) te brengen. De heer Gorter had gehoord, zo verklaarde hij, dat Van der Wal de stemming zou hebben beïnvloed. Evenwel had niemand dat in de vergadering openlijk willen toegeven en dat deed hem genoegen. De heer Faber, ook een onderwijzer, betoogde dat Van der Wal nu in zijn eer is hersteld en dat deze nu ook eraan zou moeten meewerken de eer van zijn collega te herstellen. De uitkomst van de discussie is een motie die met vrijwel algemene stemmen wordt aangenomen: "De vergadering der sociëteit De harmonie, gehouden op Donderdag 13 Juli 1911; de déballotage van den heer Ockels betreurende; besluit de déballotage op te heffen, en het bestuur op te dragen, aan de heer Ockels mede te deelen, dat hij zich, met afwijking van het desbetreffende artikel van het reglement, terstond weer kan laten voor dragen." De algemene vergadering van 10 augustus 1911 werd door slechts tien leden bezocht. Tot de reglementsver anderingen die het gevolg waren van de 'affaire-Ockels' werd zonder discussie besloten. De storm was weer gaan liggen. De rest van het jaar bogen de leden, zo moge blij ken uit de verslagen, zich vooral over de toestand van het biljart. Hierbij laat Van der Wal zich niet onbetuigd. Van Ockels wordt in de notulen niets meer vernomen, behalve dat aan het eind van de vergadering van april 1912 nog even door de heer Kloosterboer jr. het smeulende vuurtje werd opgepookt door aanmerking te maken op de wijze waarop een bestuurlid zich had opgesteld tegenover een door hem, Kloosterboer, geïntroduceerd persoon. De voorzitter, H.W. van den Brink, maakte aan de hoogst per soonlijke discussie een einde. Maar of hier de heer Ockels werd bedoeld, laten de notulen in het midden. Het is jammer dat de verslagen niet verder reiken dan 1934 en dat de laatste fase van het zelfstandige bestaan van de sociëteit De Harmonie niet uit de notulenboeken valt te reconstrueren. Immers in 1937 wordt de vereniging 'De Verenigde Sociëteiten' opgericht, waarvan de statuten in januari 1938 worden goedgekeurd. De fusie had ten doel het bestaan van de schouwburg en de beide socië teiten te bestendigen. Van Hoorn verbaasde zich erover dat bij De Eendracht deze rigoureuze stap niet als zodanig werd ervaren. 6 Het zal bij De Harmonie in deze roerige jaren aan de vooravond van de Tweede Wereldoorlog niet anders zijn geweest. Wellicht hadden de heren en mid denstanders ook wel iets anders aan hun hoofd. De heer Ockels bleef zoals gezegd het Lochemse onder wijs trouw. De beide notulenboeken van De Harmonie werden mij vriendelijk door het bestuur van de sociëteit mede door toedoen van bestuurslid de heer Beens ter beschikking gesteld. Q_ Een vijftal prominente leden van De Harmonie op reis naar Zwitserland, van links naar rechts: Ido Zuur, Faber, Lefeber, Van Krimpen en N. Scheen, ca. 1915 (Archief Historisch Genootschap Lochem-Laren-Barchem)

Land van Lochem | 2015 | | pagina 10