Verhuizing naar Laren Na de pensionering van vader Derk in 1924 verhuisde het gezin, waarvan de jongste kinderen nog tieners waren, eveneens naar Laren. De familie betrok er een gedeelte van het pand Deventer- weg 47-49 (aan de driesprong met de weg naar Oolde) en wel de voormalige boerderij die aansloot op de schoolmees terswoning van Kapelle. Daar overleed Dientje, die een zwakke gezondheid had, al op 2 juni 1925. Dientje en haar gezin Van Heuvels leven en loopbaan is veel bekend, maar hoe is het de jonge Dientje Aalpol verder vergaan? Ze was één van de acht kinderen van Hendrik Jan Aalpol (1837-1919) uit zijn tweede huwelijk met Hendrika Schutte (1841-1886), afkomstig uit Verwolde. De twee ling Alberdina Johanna (Dientje) en Frederika Johanna (Dieke) werd op 25 december 1865 in Holten geboren. De oude Derk regeerde als een strenge pater familias over de nog thuis wo nende zoon en vijf dochters, met de verwachting dat hij ze wel bij zich in huis zou kunnen houden. Dat lukte maarten dele. De eerste die hij moest laten gaan was dochter Hendrika (Riek), die in 1928 Zjjn Laren verruilde voor het verre Nijmegen, Derk betreft waar ze trouwde met Bertus Verwerda. De jongste zoon Derk Jan, die was voor bestemd als kostwinner voor het gezin, trouwde tamelijk onverwacht nog in 1940, hij was toen al een eindje in de 30. De bruid was de Larense boerendochter Gerritdina Dijkerman, wonend op boerderij 't Ruumpol. Ze kregen in 1940 een tweeling (het zat immers in de familie!): een jongen, Derk, en een meisje, dat Alberdina Johanna werd genoemd3, naar haar grootmoeder, onze Dientje. Derk Jan en zijn gezin verhuisden naar Lochem. door de intrigerende Dientje met haar donkere ogen, de ene helft van de tweeling, "een liefelijke verschij ning, een slanke maagd met gevulde vormen, die door het nauwsluitend lij^e zoo goed uitkwamen" zo mijmerde de historicus 35 jaar na de ontmoeting met de Holtense schone. Hoewel ze elkaar nooit meer hebben gezien, heeft hij Dientje nooit helemaal uit zijn gedachten kunnen bannen. Af en toe was er een flard van een bericht, haar huwelijk, kinderen, en uit eindelijk haar overlijdensbericht in 1925. Reden voor het vastleggen van deze mooie herinnering uit een ver verleden. Dieke Aalpol trouwde in 1902 met de landbouwer Derk Jan Marsman uit Laren. Ze overleed op 19 maart 1958 te Verwolde, op 92-jarige leeftijd. Ze had haar tweelingzuster zo'n 33 jaar overleefd, want de lieftal lige Dientje werd slechts 59 jaar. Zij trouwde, tegen de zin van haar familie, die haar als oudste dochter graag op de boerderij had gehouden, buiten de boeren stand. Dat gebeurde op 23 mei 1891 in Holten met de 31-jarige smidsbaas en leermeester Derk Laar, afkom stig uit Warnsveld. Dientje en Derk vestigden zich kort daarop in de gemeente Gorssel. Derk had daar een aanstelling als smidsbaas op de voormalige land bouwkolonie en internaat Nederlandsch Mettray in Eefde. Dit was een protestants opvoedingstehuis, in 1850 opgericht op het landgoed 't Rijsselt, naar Frans voor beeld, waar jongeren met gedragsproble men werden opgevangen. Ze betrokken er één van de dienstwoningen. Derk, met zijn imposante baard, was er een bekende verschijning. Er werden negen kinderen geboren, vier jongens en vijf meisjes. De jongens traden in het voetspoor van hun vader en raakten ook in het smidsvak. De oudste zoon, Gerrit Jan Laar (1892-1950) vestigde zich in 1919 als smid aan de Hol- terweg in Laren en trouwde daar in 1922 met de Larense Alberta Johanna Kuiper. De enige foto waarop het echtpaar Derk Laar en Dientje Aalpol alleen afgebeeld, mogelijk rond 1910 gemaakt. Gezien de al grijze baard van het niet de huwelijksfoto uit 1891.

Land van Lochem | 2015 | | pagina 9