Meester Heuvel verliefd Het verhaal van Dientje Aalpol CeesJan Frank en Dinie Frank-Laar Op een mooie avond in mei 1890 vond een bijzondere ontmoeting plaats. Hendrik Willem Heuvel uit Oolde raakte even in de ban van de knappe wethoudersdochter Dientje Aalpol. Ze zien elkaar daarna nooit meer. Dientje trouwde met de smidsbaas Derk Laar en stichtte een groot gezin, dat in 1924 naar Laren verhuisde. Nog geen jaar later kwam ze te overlijden. Een kleine geschiedenis bij een weemoedige herinnering van de bekende meester Heuvel. Eén van Larens beroemde zonen is Hendrik Willem Heuvel. Hij kwam in 1864 ter wereld op de boerderij "Blauwhand" in Oolde. Het zag er eerst naar uit dat hij, zoals de meeste boerenjongens van zijn tijd, de boerderij van zijn vader trouw zou blijven. Hendrik Willem had echter andere ambities. Hij leerde door en werd onderwijzer, eerst in Laren op de school van meester Postel, later als schoolhoofd van de school in Gelselaar (1890) en de Hofschool in Borculo (1901), en de landbouwschool aldaar. Daarnaast was Heuvel bijzonder actief in het kerkelijk werk, streed hij tegen drankmisbruik en gaf hij, tot aan zijn overlijden in 1926, landbouwcursussen aan de boeren in de regio. En natuurlijk is hij bekend als belezen streekhistoricus, die de geschiedenis van het land van Berkel en Schip beek vastlegde en tal van verhalen optekende over het volksleven in de Achterhoek. De ontmoeing met Dientje De Larense Heuvel Werkgroep doet onderzoek naar het leven en het werk van deze opmerkelijke man. Daarbij stuitte werkgroepmedewerkster Gerda Stokreef-Braakman op een bijzonder persoonlijk document van Heuvel in het archief van het Erfgoed centrum Achterhoek en Liemers in Doetinchem1. Het document, een in 1925 op schrift gestelde herinne ring van de oude Heuvel, brengt ons terug naar de jonge jaren van de schoolmeester. Het is mei 1890 en Hendrik Willem is druk op zoek naar een aanstelling. Hij ontmoette daarbij de intrigerende "Dientje", één van de dochters van Hendrik Jan Aalpol, hereboer in het Holterbroek en tevens wethouder van Holten. Een belangrijk man dus in verband met zijn sollicita tie naar de functie van hoofd van de dorpsschool in Holten. Na een lange tocht door het schilderachtige boe renland bereikte hij op een mooie voorjaarsavond de oude hofstede van Aalpol, hopend op een goed gesprek met de wethouder. Die trof hij niet thuis, maar wel de drie dochters van de boer, een tweeling en een jonger zusje. Hendrik Willem werd getroffen De oude boerderij van de familie Aalpol aan de Beusebergerweg ten zuiden van Holten. Meester Heuvel spreekt van het Holterbroek, maar eigenlijk wordt het gebied hier Beuseberg genoemd (foto met dank aan J. Jansen uit Holten). Hendrik Willem Heuvel, foto uit de jaren 20 (bron foto www.dialeckring.nl).

Land van Lochem | 2015 | | pagina 8