Albert Meuleman, een bijzonder mens 'De zeven boeken zijn nog maar het begin' Cees Derlagen Op de Weijenberg in Oolde woont het geheugen van Laren. Albert Meuleman (90) roept, puttend uit een fabelachtig geheugen, het beeld op van het dorpsleven dat door de moderne tijd is uitgewist. Het zal mede de geest van de op Blauwhand geboren meester Heuvel zijn die nog altijd over het buurtschap Oolde waait, die maakt dat de nu 90-jarige Albert Meuleman van de Weijenberg aan de Deventerweg een nog lang niet uitgeschreven en uitgeprate ver teller is. De dialectkundige Lex Schaars typeerde de boeken van Albert Meuleman als vervolgdelen van het Oud Achterhoeksch Boerenleven van meester Heu vel: 'De in de landbouw geïnteresseerde lezer krijgt een beeld van de veranderingen na de Tweede We reldoorlog. De onderzoeker die zich met de Tweede Wereldoorlog bezighoudt, vindt er informatie in over de periode 1940-1945, terwijl de Larenaar er veel we tenswaardigs in zal terugvinden over zijn dorp.' Heeft het boek van de schoolmeester Heuvel de vorm van een kroniek met een duidelijke structuur, de boeken van de landbouwer Meuleman - hij begon zijn herin neringen op te schrijven in 1991 - nemen de lezer mee op een tocht kriskras door het Laren van zijn jeugd tot de dag van vandaag. Dat geldt zeker voor de eerste vier van de zeven delen, de latere hebben meer het karakter van een dagboek. Dat zijn schrijfstijl niet onderdoet voor die van menig professioneel auteur, moge blijken uit het hier afge drukt fragment, dat gaat over de aanschaf van de eerste schoolkleren van de jonge Appie. Het is maart 1931, Appie is 6 jaar. 'Nou,'zegt moeder tegen vader, 'we moeten maar naar Lochem naar de voorjaarsuitverkoop en zien dat we daar wat krijgenEn dat gebeurt. Op een morgen worden de fietsen klaargezet en we vertrekken naar Lochem. Ik zit bij vader op de stang. De grintweg is niet zo best, maar dat merk je dan wel. Moeder fiets drie meter achter ons. Bij de Exelse tol moeten we over het spoor, dat is dan goed uitkijken. Maar tussen het spoor en de Mengerbrug komt ons Jan Snellink tegen met een oude legerwagen uit 1914-1918. Hij rijdt voor de Handelsvereniging. Wij moesten aan de kant en Snellink passeerde al zwaaiend met zijn arm als groet. Afijn, we moesten verder, maar daar het voorwiel van mijn vaders fiets wat piepte, hield hij het wiel eerst even in de sloot en daar gingen we weer. Moeder zei: "We geen eerst naar Vroom, daar kun je de fietsen mooi in de tuin zettenZo gezegd, zo gedaan. Nieuw ondergoed en een trui, ook lange zwarte kousen met elastieken waaraan ijzeren sluitingen zaten die je boven de knieën om moest doen. Alles bij elkaar klemde en kriebelde het zodat je na een tijdje zat te krabben als een kat die onder de vlooien zit. Bij S.J. Vromen kregen we koffie met een opgespoten Ha-Ho beschuit. Ondertussen had hij de rekening geschreven en moest vader betalen. Moeder kreeg een zwart bonte zakdoek cadeau. Nu moest ik nog een pak hebben gingen we lopend naar Leverpol. Voor het raam hingen borden met opruimingsreclame: 'Alle maten voorradig, grote korting, en kleuren naar keuze.' 1 Bij Leverpoll in de Walderstraat krijgt de jonge Ap pie een paarsachtig pakje, enigszins verkleurd en dus afgeprijsd en een pet met een speldje met de tekst MELBORNE RACE, waarover hij nog wekenlang zou praten. Samen met de rekening van Vromen was Ap pie voor f. 4,45 klaar om naar school te gaan. Mooier kan zo'n kinderavontuur toch niet beschreven worden. 'Kijk, hier staat alles in wat je weten wilt. Hij zwaait me vanuit het bed waar ik hem tijdens zijn middag dutje stoorde, een aantal fotokopieën toe. Niet toeval lig die waaruit ik hierboven citeerde, ik had immers Albert Meuleman (2003)

Land van Lochem | 2015 | | pagina 5