mkm Van de redactie Vele Lochemers ligt de gemeentelijke herindeling van 2005 en de daarmee gepaard gaande discus sies over de opheffing van de gemeente Gorssel, de samenvoeging van de gemeentelijke diensten en de door velen betwiste bouw van een nieuw gemeente huis, nog vers in het geheugen. Voor de oudere inwo ners van de voormalige gemeente Laren was dit geen nieuws. Zij waren hun gemeente en hun gemeen tehuisje vlakbij kasteel Ampsen al eerder, in 1971, kwijtgeraakt. Dat de samenvoeging van de beide delen van Laren, waartussen het landstadje Lochem ingeklemd lag, het resultaat is van een moeizaam proces, blijkt wel uit het feit dat veel Laorners het nog steeds niet over de lippen kunnen krijgen om te zeg gen: 'Ik ben een Lochemer'. De herindeling van 2005 heeft vergelijkbare emoties opgeroepen en doet dat nog steeds. En misschien is dat in een tijd van schaal vergroting en globalisering ook wel mooi zo. Laten we aandacht blijven houden voor het eigene en het oorspronkelijke. Zo leek het de redactie van Land van Lochem een aardige gedachte om dit tweede nummer van de jaargang 2015 te wijden aan het dorp, in de termi nologie van de gemeente: dorpskern, Laren. Dit idee legt ons natuurlijk wel de verplichting op om ook andere kernen in volgende nummers uitgebreid aan dacht te besteden. Gelukkig bekommert zich onze zustervereninging De Elf Marken zich mede om de buurtschappen van de voormalige gemeente Gors sel, die nu tot de gemeente Lochem behoren. Maar om een Barchem-nummer in 2016 kunnen we eigen lijk niet heen. Meester Heuvel is de kroniekschrijver van het Achter- hoekse en in het bijzonder van het Larense dorpsle ven van het laatste kwart van de negentiende en het eerste kwart van de twintigste eeuw. Zijn Oud Ach- terhoeksch Boerenleven uit 1927 ligt nog, meestal in een nieuwere uitgave, bij menigeen op het nacht kastje. De rol van geschiedschrijver van het Larense leven heeft Albert Meuleman van de Weijenberg van meester Heuvel overgenomen. In een zevental dikke boeken - er staan er nog een paar op stapel - heeft hij vastgelegd wat in Laren en omgeving onherroe pelijk voorbij is. Met een bijdrage over deze bijzonde re boer 'in ruste' Albert Meuleman opent dit nummer. De boeken van Meuleman ontbreken vreemd ge noeg in de Lochemse bibliotheek. De afstand tussen Laren en Lochem is soms meer dan die 6 kilometer van de ANWB-borden. Gelukkig zijn ze natuurlijk wel voorhanden in de jubilerende Larense bibliotheek in 't Kruispunt. 2014 was een echt Meester Heuvel-jaar, waarin Laren de honderdvijftigjarige geboortedag van meester Heuvel vierde met bijeenkomsten, met een boek over de naobers van Blauwhand, een lezing en een fiets route. In het artikel Meester Heuvel verliefd gaan Dini en CeesJan Frank in op een fase in zijn levensverhaal, die wat minder belicht is gebleven. Dat de beide auteurs ook persoonlijk bij dit verhaal zijn betrokken maakt de geschiedenis des te interessanter. Laren was in de negentiende eeuw een agrarische gemeenschap, waar kleine neringdoenden en am bachtslieden niet ontbraken. Dezen richtten zich vooral op de behoeften van de boeren en op die van de eigenaren van de landgoederen in de omgeving. Ruim honderdvijftig jaar geleden vestigde Willem Hermannus van der Wal zich als verver in Laren en legde zo de grondslag voor een nog steeds bestaan de florerende onderneming. Aan de geschiedenis van dit bedrijf wijdt Hendrik Schuring zijn bijdrage. De veelzijdigheid van meester Heuvel laat zich ook af lezen uit het artikel van de Larense Heuvel Werkgroep over dokter Huender. In het archief van het ECAL, het Erfgoedcentrum Achterhoek en Liemers, in Doetin- chem bevindt zich het manuscript van een biografi sche schets, die Heuvel heeft gemaakt van de Larense dokter Huender (1828-1911). Dit geschrift geeft ons een goed beeld van de omstandigheden waaronder een dorpsarts destijds zijn werk moest verrichten, en schetst ook een beeld van het Laren van de tweede helft van de negentiende eeuw. Omdat in 1863 met de aanleg van de spoorlijn Zut- phen - Hengelo werd begonnen en twee jaar later, in 1865, zowel Lochem als Laren met die spoorlijn èn een keurig stationnetje SS 4de klasse (Lochem) en een van de 5de klasse (Laren-Almen) uit hun isolement werden bevrijd, kan natuurlijk in dit nummer een bij drage over het station van Almen-Laren niet ontbre- ken, hoewel daar al in mei 1938 de laatste passagier moet in- of uitgestapt zijn. De redactie wenst u veel leesplezier en houdt zich zoals immer aanbevolen voor opmerkingen en sug gesties. Cees Derlagen 3 O

Land van Lochem | 2015 | | pagina 3