op de gevels aangebracht. Sindsdien is het stationnetje nauwelijks meer gewijzigd. Nog steeds is het een karakteristiek ge bouw met de typische kenmerken van de kleine negentiende-eeuwse plattelands stations. Op het voormalige perron staat nog het oude instrumentarium voor het bedienen van de wissels opgesteld, de zogenaamde handelinrichting. Vlakbij het station werd een "wachterswo ning" gebouwd; de eerste wisselwachter was B.J. Mengerink, die zich in april 1866 in het pand vestigde. De woning boven het station was bestemd voor de stationschef. Rond 1900 werd het rustieke stationsplein tje van Laren-Almen verrijkt met een heus "Stationskoffiehuis", ook wel bekend als café Veldmaat. Eens een belangrijke halte De spoorlijn van Zutphen naar Twente was een belangrijke schakel in de nieuwe infrastructuur, die het eens zo geïsoleerd gelegen achterland ontsloot en directe ver bindingen mogelijk maakte met het westen van het land. Ook binnen de regio voor zagen de halteplaatsen in een belangrijke behoefte, zowel voor het personenvervoer als voor het transport van vooral agrarische producten. Dat gold ook voor de halte Laren. Verschillende landbouw- en zuivel producten, zoals de beroemde "Larensche roomboter" en ook vee werden vanaf dit station getransporteerd naar fabrieken, winkels, slachthuizen en markten in de grotere plaatsen in de omgeving. Bij het station was een varkenswaag, waar varkens werden gewogen voor het transport per trein. Ook het vlakbij gelegen P.W. Janssen Ziekenhuis bij Almen, dat werd geopend in 1915, heeft veel geprofiteerd van het station. Op 15 mei 1938 is het station gesloten voor het personenvervoer. Het emplacement doet sindsdien alleen nog dienst als krui singsstation voor de elkaar passerende trei nen op het enkelspoor Zutphen-Enschede. De laatste tijd gaan er weer ideeën op om de halteplaats nieuw leven in te blazen. Lochem 19 januarij. Heden arriveert aan het station alhier de eerste locomotief tot vervoer van rails, dwarsleggers en grind, voor den spoor weg ZutphenPruissische grenzen. De plaats van het station en de naburige gebouwen zijn met vlaggen gesierd, en naar men zegt, moet door den hoog welgeb. heer baron van Nagellin de nabij heid en over de eigendommen van wiens huis Ampsen de weg gelegd is, een feestelijk toertje met eenige genoodigden gedaan worden. Zlitphen-pruissische grens. De werken voof deze liju zijnuiuttegenstaande over enkele perceelen in de gemeente Gorssel niet kan worden beschikt, door de aannemers met den meest oiogelijken spoed voortgezet. De stations gebouwen te LochemGoor en Deldende haltegebouwen te Laren en Markelo, 23 wach terswoningen. benevens 28 wachtersbuisjes zijn onder de kap gebragt. Lochem .12 april. Gisteren werd de eerste proelrid langs het voltooide gedeelte van den Staats spoorweg ZutphenPruissische grenzen gedaan. De aannemers van dien weg, de heeren Visser en Verwaaijen, hadden de burgemeesters, wethouders en secretarissen der gemeenten Goor, Markelo, DiepenheimLochemLaren en Gorssel uitgenoo- digd, om daaraan deel te nemen. Begunstigd door het heerlijkste lenteweder vertrok de trein ten 10 ure van het station Goor, om aan elk station de genoodigden op te nemen tot dat aan den Laatsten Stuiver onder Gorssel een uur werd stil gehouden tot het gebruiken van eenige ververschingen. De trein reed daarop naar Goor terug, waar de ge noodigden feestelijk werden ontvangen, en in ge zellig genot eenige uren doorbragten. Verscheidene toasten op den Koning enz. werden uitgebragt, en ongeveer ten 8 ure werden allen weder naar hunne stations vervoerd. Terwijl de locomotieven met groen en vlaggen versierd warenbegeleidde het Lochemsche harmoniekorps den togt met zijne muziek. Het is te hopen dat de verdere voltooijtng naar wensch moge slagen, en een weg spoedig voor het publiek geopend worde, waaraan in deze nijvere streek maar al te veel behoefte wordt gevoeld. Bronnen: Nederlandsche Staatscourant, 10 september 1863. J.L. Hartgers, Van zitting tot bank. Jubileumboek ter gelegenheid van de 75-jarige RABObank Laren-Exel, Laren-Exel 1988., p.72-73. H. Romers, De Spoorwegarchitectuur in Nederland 1841 1938, Zutphen 1981. Webgroup: stationsgebouwen@vahoogroups.com Website: www.stationsweb.nl Gemeente Lochem, Gemeentelijke Monumentenlijst, Redengevende beschrijving monumentnummer 310, opgesteld door Monumenten Advies Bureau, 1992. Het bedienend personeel van station Laren. Rotterdamse Courant, 21 januari 1865. Hierin wordt bericht over de aanleg van de spoorlijn tussen Zutphen en Lochem. Utrechts Provinciaal en stedelijk dagblad, 3 februari 1865. Rotterdamse Courant, 14 april 1865.

Land van Lochem | 2015 | | pagina 23