Voormalig station Harkelbrug bestaat 150 jaar Bijzonder monument in Laren CeesJan Frank Het is op 1 november 150 jaar geleden dat de spoorlijn Zutphen-Lochem-Hengelo officieel werd geopend. Deze spoorwegverbinding was door de Staat aangelegd volgens de wet van 18 augustus 1860 ("Eerste Staatsaanleg" Lijn D.). Langs de spoorlijn bouwde de Staats Spoorwegen (SS) een flink aantal spoor- en baanwachterswoningen en enkele stationsgebouwen in vijf klassen, al naar gelang de grootte van de halteplaatsen. In 1863 vonden de onteigeningen plaats voor de aanleg van de lijn en de bouw van de stations. De benodigde percelen werden op 11 juni bij Koninklijk besluit aangewezen. Eén van de stationsgebouwen, waarvan de bouw kort daarop zou aanvangen, was het station "Harkelbrug", bestemd voor de dorpen Laren en Almen. Het station was genoemd naar de brug over de vlakbij gelegen Harfsense beek. Later werd de naam veranderd in "Laren-Almen" en in 1925 vond nogmaals een naams verandering plaats. Toen besloot het Ministerie van Waterstaat met ingang van de nieuwe dienstregeling de naam te veranderen in "Station Laren". Een station van de 5de klasse Het kleine station werd gebouwd volgens het type "5de Klasse", waartoe ook de stations van Gorssel, Markelo en vele andere stationsgebouwen uit de Eerste Staatsaanleg behoren. De 5de klasse stati onnetjes waren eenvoudige gebouwen met twee bouwlagen, een uitspringend middendeel met top gevels en een ver overstekend kruisvormig zadeldak op houten steunen. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen noemde deze kleine stations ook wel "haltegebouwen". Architect was vermoede lijk de bouw- en werktuigbouwkundige ingenieur Karel Hendrik van Brederode (1827-1897), die ook verantwoordelijk was voor de 1ste, 2de, 3de en 4de klasse gebouwen langs de spoorlijn. Het station in Lochem (dat overigens ook op het grondgebied van de toenmalige gemeente Laren werd gebouwd!) is een voorbeeld van het type 4de klasse. De meeste stationsgebouwen van de 5de klasse zijn rond 1914 1915 uitgebreid met lage zijvleugels en een extra verdieping op het middendeel. Zo ook het gebouw in Laren. Waarschijnlijk is toen ook de bepleistering Een ansichtkaart van het station van Laren-Almen, vermoedelijk uit de jaren veertig of vijftig. Een vrij opmerkelijke kaart, want het station was toen al enige tijd geleden opgeheven. Hier had het voormalige stationsgebouw nog haar witte kleur (www.stationsinfo.nl)

Land van Lochem | 2015 | | pagina 22