gerecht moest doen. Zijn zaak was niet geheel smetteloos, maar anderen, die in dezelfde omstan digheden waren, zwoeren zonder bedenken "En", voegde hij er bij "ik stakke de vinger ook op, maor neet hooge" Middels de marke verdeling werd uiteindelijk het broek ontgonnen en werden huis jes gebouwd op de beste plekken. De intrede van kunstmest deed de rest. Tussen 1850 - I860 was Mr. E.J.H. baron van Nagell tot Ampsen burgemeester van Laren en onder zijn bestuur kwamen vele verbe teringen tot stand. De gemeente Verwolde met 600 inwoners fuseerde met Laren. De school in Laren werd vergroot. In Verwolde werd een nieuwe school met on derwijzerswoning gebouwd. Met medewerking van de kerk werd een lokaal voor godsdienstonder wijs toegevoegd. De oude school, een laag gebouw met boogra men, verbonden met een woon huis, stond op markengrond vóór op de Verwoldse Enk en behoorde aan de Marke. Als lid van de plaatselijke school commissie heeft Dr. Huender jarenlang de belangen van het openbaar onderwijs voorgestaan. Bijzondere scholen waren er toen nog niet. Dat streven naar scho len met den bijbel was hem ook een gruwel, zeker het orthodoxe geloof. mm Huenders oordeel over Dr. A. Kuiper en zijn volgelingen, waar onder baron Van der Borch van Verwolde, was vrij negatief. Als theoloog gebruikte Kuyper zijn orthodoxe kijk om de kerk te vernieuwen via o.a. vorming van de Gereformeerde Kerken in Ne derland. Via de protestantse politiek probeerde hij als staatsman bovendien de liberalen en socialisten een halt toe te roepen. En probeerde hij het geloof alom in ieders leven zijn werk te laten doen. Hij had veel volgelingen onder eenvoudige mensen. Heuvel merkt op dat Huender niet goed door had hoe belangrijk de bijbel voor deze laatste groep mensen was. Huender hield van poëzie, zoals die van Tollens, Beets en da Costa. In een toespraak bij de viering van de 70e verjaardag van koning Willem III (19 februari 1889) citeerde hij uit de tijdzangen van laatstgenoemde. Als president-kerkvoogd behartigde hij trouw de belangen van de Hervormde gemeente te Laren. De Marke zorgde er vroeger niet zo goed voor. In 1870 werd het beter na een erfenis van een eenvoudige meid, huishoudster Willemina Poesse. Er kwam een nieuw orgel en in 1898 volgde een nieuw uurwerk ter vervanging van de oude klok, die afkomstig was van 't huis Ruurlo. Ten slotte Dr. Huender is overleden op 5 november 1911. Hij ligt begraven op de Larense begraafplaats. Als Heuvel langs zijn graf liep, stond hij ook altijd even stil bij de mooie staande zerk en dacht aan zijn goede leven hier en aan de overzijde. Huisarts dr Heunder met Nel Haan, zij was onderwijzeres aan de Verwoldseschool. Tol Harfsen-Laren, auto dokter Huender, op achtergrond Harmina Johanna Hoentjen, geb. 10-04-1904. Bronnen Erfgoedcentrum Achterhoek Liemers, nummer toegang: 0345-1, inv. nr.: 432 "Biografie van E.G. Huender'; http://nl.wikipedia.org/ wiki/Abraham_Kuyper

Land van Lochem | 2015 | | pagina 21