nen al relatief vroeg, toen hij tegen zijn 11e of 12e jaar privélessen in Deventer nam, 's woensdags Latijn bij de heer Ph. Budde en 's zaterdags Frans bij de bekende Franse meester en kost schoolhouder, Mannes Levenkamp. Daar reed hij op een ezel heen, want de kleiwegen, vooral door Terwolde, waren toentertijd, vooral 's winters, schier onbegaanbaar. Op 7 december 1843 kwam hij in Doetinchem in de apotheek van de heer F.H. Renssen, om het apo thekersbedrijf te leren. In september 1846 vertrok hij naar Am sterdam, om de lessen aan de Klinische School aldaar te volgen. Hij volgde colleges van veel verschillende profes soren. De cursus duurde 4 jaren. In de eerste jaren reisde hij met de diligence naar Deventer, dan naar Kampen en van daar met de boot naar Amsterdam. Later ging de reis met de "snorrewa- gen" van Overbosch uit Epe, van Vaassen naar Arnhem en verder per Rijnspoor naar Amsterdam. Op 12 mei 1849 heeft hij de intocht van koning Willem III en de feestelijkheden bij zijn kroning bijgewoond. IV Nu was de jonge Huender haast op zijn bestemming. Na zijn vertrek uit Amsterdam in 1850 bracht hij enige tijd door bij een oom Duitschof in Gendringen, om wat praktijkkennis op te doen. Op 26 november 1850 en 30 juli 1851 deed hij te Arnhem examen in ge nees- en heelkunde. Op 15 oktober 1851 kwam hij te Laren (Gld.) inwonen bij J.H. Greve op 't Lindenberg. En op zaterdag 18 oktober ging hij met de akten naar het Gemeentebestuur, om zich als gevestigd aan te geven. Het Lindenberg was een flink boerenhuis met dwars- huis, zoals er toen onder Laren weinig waren. Het was na een brand in 1808 modern opgebouwd. De bewo ner en eigenaar Greve was getrouwd met een freule van Keppel van de Woolbeek, een eeuwenoud kasteel, dat voor enkele jaren was afgebroken. Greve was landbouwer en hield tevens een olieslagerij, waarmee destijds, toen alle boeren hun raapzaad voor eigen olie verbouwden, heel wat te doen was. Het huis was, toen Heuvel dit schreef, nog in dezelfde staat en op de opkamer had de jonge dokter zijn woonvertrek en apotheek. Laren was toen nog een heel klein dorpje. In de kom stonden een paar herbergen, het van ouds bekende Witkamp en Eggink "de Smid", een winkel van Horst man en verder slechts nederige huisjes met rieten daken en kleine ruitjes. Iets verder aan de weg naar Lochem was in 1835 een mooi nieuw Hervormd kerkgebouw verrezen in plaats van de eeuwenoude Ewalduskapel, die in de Katholieke tijd een bede vaartsplaats was. Van heinde en verre kwamen men- sen naar de Larense kermis op de eerste maandag in september. Het dorpje kende nog geen spoor of tram, zelfs geen grintweg. Maar in hetzelfde jaar 1851 was men be gonnen met de kunstweg Deventer-Groenlo, die in 1853 voltooid werd. De drukte met vrachtwagens en rijtuigen richting koopstad Deventer nam sterk toe. Wat jaren later kwam ook de grintweg van Zutphen naar Holten tot stand (1857), zodat Laren toen in het kruispunt lag. De meeste boeren gingen naar de markt op donderdag naar Zutphen of vrijdag naar De venter om er koren, boter en eieren te verkopen. Ook was er een drukke veehandel met Duitsland. In 1850 verrees de eerste molen ten noorden van het dorp, van een Duitser Kölling uit Osnabrück. In de eerste jaren was de dokterspraktijk niet druk, omdat vele Larenaren eerst nog vasthielden aan beide geneesheren in Lochem. Dat waren de rooms- katholieke dokter Rive en dokter Dieperink met een uitgebreide buitenpraktijk. Huender breidde zijn prak tijk eerst uit richting Almen en later richting Bathmen. In Laren kreeg hij ook gaandeweg een goede naam als een bekwaam en voorzichtig geneesheer en zeer ervaren dokter. Meer dan 50 jaar heeft hij zijn beroep uitgeoefend, lijden verzacht of ziekte genezen. Zo'n 3000 geboortes heeft hij begeleid. V Na 7 jaar op 't Lindenberg gewoond te hebben, liet dokter Huender een eigen huis bouwen dichtbij de kerk op de Boerkamp (1858). Deze aardige, vriende lijke woning heeft een ruim gezicht naar 't zuiden tot aan de bossen van het Ross. Daar leefde hij 7 jaren als vrijgezel met één van zijn zusters voor de huishou ding. In 1865 huwde hij met Annetje Dorothea Maria Jonker, oudste dochter van Ds. H. Jonker, die sinds 1844 predikant te Laren was. Ze was geboren te Mid- Dr. E.G. Huender, woning met dokterspraktijk 'Molenzicht', Rengersweg 5

Land van Lochem | 2015 | | pagina 19