Dinsdag 3 April 1945 De tanks staan nog altijd bij mijn huis. Ze kunnen nog niet verder oprukken, want de brug over het Twentekanaal aan de Larenseweg is opgeblazen en ligt onder het spervuur van de Duitsers. Steeds meer troepen worden door de Geallieerden aangevoerd. Tank aan tank, auto aan auto komt Lochem binnen uit alle richtingen; een enorme hoeveelheid mate riaal. Van de andere kant komen twintig, dertig en nog meer vrachtauto's vol Duitse krijgsgevangenen. Soldaten, spoorwegbeambten, S.S. en Grüne Polizei, alles door elkaar. Ze zien er afgemat en moe uit. Het publiek langs de straat schreeuwt hun verwensingen toe. Ze worden naar Antwerpen vervoerd, vertelt me een Tommy en daarna verscheept naar Engeland of Canada om er te werken. Omstreeks half elf begint de Duitse artillerie onze toren te beschieten vanuit Ampsen. De ene treffer na den anderen spat op de dikke muren uiteen, wolken van stof en puin komen naar beneden. De spits is aan de ene zijde al weg geschoten en de vlaggen hangen aan flarden. Ook de fabrieksschoorsteen van Naeff krijgt een schampschot mee. Na een kwartier houdt de beschieting weer op, even plotseling als ze begon nen is. In de richting Ampsen schiet het nog altijd hevig. Men hoort de granaten door de lucht gieren. Om drie uur 's middags staan we even in de open deur te kijken naar de tanks. De bemanningen staan er rustig bij te roken of te praten. Plotseling komen er vanuit Ampsen weer granaten aansuizen. Klaar blijkelijk is het ditmaal op de tanks gemunt, want de projectielen slaan dichtbij in. We vliegen naar de kel der. We zien nog dat de bemanningen ijlings dekking zoeken in de tanks. In de kelder horen we rondom ons de granaten exploderen. Het huis schudt. Enige granaatsplinters vallen in het keldergat. Na een kwartier is alles weer voorbij. We komen voorzichtig naar buiten. In de achtermuur zijn een paar splinters terechtgekomen en in de buitendeur van de slaapka mer zit een scherf. Ook wat pannen zijn stuk en vele liggen los door de luchtdruk. Als we op straat komen, worden twee gewonde Canadezen weggebracht. Naast ons ligt een schuurtje in puin door een voltref fer. Iets verder is een granaat in een woonkamer terechtgekomen. Achter ons huis ook twee voltreffers in woningen. Gelukkig zijn er geen slachtoffers. Vrijwel alle ruiten zijn gesneuveld. In de Kindersteeg is een hoek van een huis radicaal afgeschoten. De bemanningen van de tanks komen ook weer te voorschijn. Met donkerworden beginnen de kanonnen der Cana dezen, die in Klein-Dochteren staan weer te schieten. 57 Het is blijkbaar de bedoeling de Duitse weerstand in o- Ampsen te breken. Het dreunt en flikkert weer van S je welste en even later donderen de explosies vanuit o Ampsen de lucht in. Overal branden daar weer boer- derijen. Vele mensen bij ons in de straat vluchten in g de richting Wildenborch en Barchem. Uit de boven verdieping van ons huis zien we de Canadezen aan de Z overzijde van het Twentekanaal oprukken met vlam menwerpers. Ze zijn dus over het kanaal. Een gordijn van vuur wordt over landerijen, weiden en helaas 8 ook woningen gelegd. Alles wordt door de vlammen verteerd Ook de nu komende nacht blijven we op; van slapen komt trouwens toch niets. Omstreeks drie uur 's nachts wordt het rustiger. Woensdag 4 April 1945 Ik ga 's morgens om half acht melk halen aan de Klein-Dochterenseweg. Bij de gemeentelijke stort plaats hoor ik plotseling over mijn hoofd „pfiew". Even verder weer dat geluid. „Pets" Er slaat plotseling een kogel tegen de muur van een kippenhok in de weide. Komen de kogels van de overzijde van het kanaal? Het is wel mogelijk, want het is niet ver af. Op het Molengrond en in de velden jonge haver liggen nog veel Duitse landmijnen. Een pennetje van circa 10 cm. lengte steekt boven de grond uit met een stukje Een Shermantank op de Albert Hahnweg. Toen de bevrijders reeds in Lochem waren, werd de toren van de Gudulakerk nog door de Duitsers vanaf de andere kant van het kanaal beschoten.

Land van Lochem | 2015 | | pagina 8