Lanceerplaatsen V-1's in Laren Centrum Laren in Gelderland, 4 banen, 2 reserve banen. (Commandopost in de Ned. Herv. Pastorie van Laren). 4 Lanceerbanen en 2 uitwijkplaatsen. Oolde, gem. Laren, nabij het Koetshuis van huize Oolde aan de weg Laren-Bathmen, gebruikt van 16 dec. 44 tot 3 jan. 45. Harfsen, gem. Gorssel, aan de weg van Harfsen naar Almen, nu Braakhekkenweg genoemd, bij de woning van Enderink tussen Braakhekkenweg en Scheperweg. De V-1's hiervandaan vlogen recht over Zutphen. Gebruikt van 16 dec.44 tot 16 febr.45. Joppe, gem. Gorssel, in gemengd dennen- en beu kenbos nabij de Dortherdijk, (weg van Eefde naar Bathmen) op korte afstand van kasteel Joppe en de RK kerk te Joppe. Een gedeelte van de lanceerbaan lag midden op de weg. In gebruik van 16 dec. 44 tot 16 febr. 45. Zessprong, gem. Gorssel, in dennenbos ten N. West. van Dortherdijk, (weg van Eefde naar Bathmen) ca. 600 mtr. Z.W. van de Zessprong. In gebruik van dec. 44 tot 16 febr. 45, met korte onderbreking i.v.m. ontplofte V-1 op de baan. Uilwijkplaats Ampsen, gem. Laren, in bos van land goed Ampsen aan de weg van Exel naar Lochem. Uitwijkplaats Harfsen, gem. Gorssel, op de hoek van de Reeverweg-Braakbekkeweg, nabij voetbalveld. Deze baan is niet afgebouwd, althans niet in gebruik geweest. kanonnen en ander materieel komen nog steeds uit de richting Barchem. De mensen zijn door het wilde been. De reactie op de laatste dagen van spanning is opmerkelijk. Men drukt de Canadezen de hand en velen huilen als kinderen. Een dertigtal Duitsers, gevangen genomen in het Openluchttheater, staan op het NieuwstadspIein. Er zijn jongens van 16 a 17 jaar bij. Zij moeten al hun bezittingen als polshorloges, papieren enz. afgeven. De wapens zijn hun al eerder afgenomen. Daarna marcheren ze de Barchemseweg op. Na een uur komen we weer thuis en vinden het achterhuis stukgeschoten. De Canadezen vonden ons huis gesloten en dachten dientengevolge, dat er zich misschien nog Duitsers in ophielden. Ze hadden eerst geprobeerd het slot er uit te schieten, en toen dit niet lukte, de gehele achterdeur eruit geslagen. Stukken puin liggen er op de vloer, mijn fiets is door zeefd van kogels. Ook door het konijnenhok is een kogel gegaan zon der wat te treffen. Veertien kogels vind ik tussen het puin en de glasscherven. Een Lochemer gaat kijken bij de kanaalbrug en wordt dodelijk getroffen door een granaatscherf. Bij het Twentekanaal woedt de strijd nog voort. Omstreeks tien uur worden er een achttal zware „Sherman"- tanks voor mijn huis op de Albert Hahn- weg geplaatst. De hekken en trottoirs worden gro tendeels vernield door deze monsterachtige wagens. Enige ervan rijden in het plantsoentje, waarbij hek en boompjes het moeten ontgelden. Weer anderen komen op het land en tussen de huizen te staan. Al spoedig is de bemanning van zo'n tank (12 man) bij mij in huis. Het zijn Canadezen, lange rijzige mensen. Ze eten in de kamer en in de keuken bakken ze eieren enz. Ze hebben van alles bij zich, thee, biscuits, cor ned beaf, vis, alles in blik, en prachtig wit brood. En niet te vergeten sigaretten in overvloed. Alles heer lijkheden, welke wij jarenlang ontbeerden. Zij zijn gul en delen allen mee. Na het eten gaan ze zich wassen en scheren. Het geeft een hele drukte, maar het is wel prettig. Voor eieren krijgen we enige stukken zeep en cho colade. Mijn dochtertje kijkt er eerst wantrouwend naar. Ze is vier jaar en heeft in haar leven nog geen chocolade geproefd. Ik krijg ook Canadese sigaretten, betere waar dan „eigenbouw". Tegen de avond ver trekken onze Canadezen. Tegen donker brengen munitiewagens granaten aan voor de tanks. Vijftig, zestig worden er in elke tank geladen. De Duitsers bevinden zich achter het Twentekanaal in Ampsen. Men hoort de machinegeweren rikketikken. sr De Canadezen verwachten, dat de Duitsers 's nachts Lochem zullen gaan beschieten. We besluiten maar weer naar de kelder te gaan. Het is er ongeriefelijk R maar veilig. Het schieten begint weer. Het bliksemt en dondert van alle kanten. De lucht is weer rood van de bran- den. De tanks voor mijn huis houden zich gelukkig stil. Het is een angstige nacht. We zijn koud in merg en been als we uit de kelder komen. Wat zal de nieuwe dag weer brengen 7 Bron: http://www.hbpbunkerforum.nl/ De door de Duitsers gevorderde paarden in de Blauwe Torenstraat.

Land van Lochem | 2015 | | pagina 7