Circa acht uur 's avonds komt een Duitse auto langs, waarop een dode soldaat ligt. Vrijwel iedereen besluit niet te gaan slapen. Niemand weet wat de nacht nog brengen zal. Af en toe hoort men explosies van bruggen en andere objecten, welke de Duitsers in de lucht laten vliegen. De water leiding geeft geen water meer en licht is er ook niet. Lochem brengt de nacht zittend wakend in diepe duisternis door. Zondag 1 April 1945 (1e Paasdag) Alles is nog rustig, doch niemand waagt zich bui ten. Om tien uur wordt weer bij bekkenslag bekend gemaakt, dat men misschien 's middags een paar uur buiten mag om boodschappen te doen. Dit zal nader bekend gemaakt worden. Deze bekendmaking volgt echter niet, en zo zitten we de gehele zondag weer binnen. Af en toe staan we aan de straat om iets naders te horen. Er wordt ge zegd, dat de Tommies Ruurlo en Barchem gepasseerd zijn en dat ze zich in de omgeving van de Cloese bevinden. Na de middag nemen de explosies nog toe, alles schudt en trilt. Het wordt werkelijk beangstigend. Tegen de avond als het donker wordt, horen we plotseling van zeer dichtbij kanonnen bulderen; spookachtige lichtflitsen schieten door de lucht en verlichten de huizen en straten. De huizen schudden op hun grondvesten. Er moe ten vier Duitse pantsers op de Paasberg staan bij het kerkhof. Deze schieten op de naderende Tommies, die na korte tijd terug gaan schieten; weldra is de lucht rood van de branden, die woeden in de omgeving van de Barchemscheweg, Zwiepseweg en Berkeloord. We brengen de nacht door in angstig afwachten. Het schieten gaat onafgebroken door. Tegen de morgen wordt het wat minder. Maandag 2 April 1945 (2e Paasdag) 's Morgens omstreeks zes uur wordt het rumoerig op straat. Men zegt, dat de Tommies op de Nieuwstad zijn. Honderden lopen erheen. Ik ga ook een kijkje nemen. Het electriciteitsgebouwtje is in de lucht ge vlogen. Op het Nieuwstadsplein staat een kanon met enige Tommies. Het is er zwart van de toeschouwers. Het blijken echter geen Tommies te zijn doch Cana- deezen. Steeds komen er auto's van de Barchemse- weg vol met Canadezen, welke met een donderend hoera door de mensen begroet worden. Men gooit hen bloemen toe en als er even een opstopping is, dat de wagens stilstaan, worden ze door velen uit het publiek omhelst. Alles tooit zich met oranje. Ook van de toren waait het rood, wit en blauw en oranje. Bijna van alle huizen waait de Hollandse driekleur. We zien vele personen achtergelaten Duitse laarzen, kledingstukken en andere dingen naar huis brengen, welke uit de school gehaald worden. Zelfs N.S.B.-ers gappen mee. De straten liggen vol met puin, pannen en stukken glas. Er is veel stukgeschoten of door de luchtdruk der explosies vernield. Om negen uur gaan we nogmaals kijken en sluiten de deur. Lange rijen auto's, tanks, Een neergestorte V-1 in Groot Dochteren.

Land van Lochem | 2015 | | pagina 6