En...toen het vrede was Een ooggetuigenverslag uit deze woelige dagen. In het najaar van 1945 verscheen een bescheiden boekje met een verslag van de laatste oorlogs dagen en de bevrijding van Lochem, Laren en Barchem. Het werd samengesteld door W. Olijslag, destijds correspondent bij de Lochemsche Courant. De angstige en enerverende gebeurtenissen zullen bij degenen die deze periode hebben meegemaakt vele herinneringen oproepen. Speciaal voor het Land van Lochem wordt het bijzondere verhaal opnieuw verteld. De oorspronkelijke, in de oude spelling gestelde tekst is voor deze herpublicatie aan de huidige aangepast. De oorlog in Lochem, Laren (Gld.) en Barchem Na maanden van ongeduldig wachten, de zwaarste maanden, die we gekend hebben, kwamen dan tenslot te berichten over een Geallieerde opmars, mogelijk ook naar Noord-Nederland. De bewonderingswaardige Engelse overtocht over de Rijn bij Wezel vormde het begin van de veldtocht, die ook de Achterhoek en onze stad bevrijdde. In angstige spanning hebben we op dat ogenblik ge wacht. In angstige spanning, maar toch was een spoe dige bevrijding onze enige hoop. Deze moest uitkomst brengen. De toestanden werden ondragelijk, Naziter- reur, voedselnood, oorlogsgeweld. Ook oorlogsgeweld, want immers dag en nacht vonden er beschietingen plaats en bombardementen, elk uur van de dag, thuis of op de weg, was men in gevaar. Als angstwekkende waarschuwing lagen de wrakken van stukgeschoten auto's langs de wegen, staken de rompen van tot zinken gebrachte schepen nauw boven de waterspiegel van het Twentekanaal uit, stonden de uitgebrande treinen in het groenende landschap. Maar laten we bij het noemen van deze beproevingen niet vergeten de talloze V-I's, die in de omgeving van Laren werden afgeschoten en die de gehele streek onveilig maakten, getuige de vele overblijfselen van neergeplofte projectielen - meer dan de helft haalde de overtocht niet- getuige helaas de vele verbrande boerderijen, waar nogal eens slachtoffers vielen te betreuren. Met de bevrijding zou een einde komen aan de Duitse dwingelandij. De Todt (O.T.) zou verdwijnen, deze ha telijke instelling, die ieder opeiste voor het bouwen van vestingwerken. De Todt, de schrik van alle mannen, het betekende voor vele onderduikers arrestaties, deporta ties naar andere gebieden met alle ontberingen daar aan verbonden, slecht en weinig voedsel, koude, slapen op stro onder onvoldoende dek, ziekte. Maar niet alleen deze ontberingen deden de meesten schuwen. Als Nederlander walgden zij van het werk voor de Duitse oorlogsvoering, en ook hier werd de strijd tegen de indringer voortgezet met veler weigering om ook maar een hand uit te steken voor dit werk. Zo was de bevrijding voor ons een werkelijke bevrijding, een weer-vrij-wording. Tevens betekende zij het einde van de gevechten rondom ons tussen Geallieerden en Duitsers. In het volgende wordt getracht U een beeld te geven van de loop der gebeurtenissen. Voor hen, die het niet mee maakten, zal het voorgevallene wellicht belangwekkend zijn; voor hen, die in deze bange dagen in onze streek waren, in kelders of op de meest veilige plaatsen, zal dit geschriftje mogelijk een blijvende herinnering worden aan deze dagen. Het boekje wil niet zijn een degelijke, alle feiten vermel dende geschiedenis, het beoogt slechts te geven een beeld van deze laatste oorlogsdagen, een beeld echter, objectief en weergevend wat leefde in onze harten. Moge het zo zijn weg vinden in alle huizen van deze streek. LOCHEM, April 1945. W. OLIJSLAG. Vrijdagmiddag 29 Maart 1945 Er zit spanning in de lucht. De mensen zijn erg op gewonden. Men zegt, dat de Tommies gauw komen. Ook de Duitsers, welke hier aanwezig zijn, worden nerveus. Ze pakken en rennen heen en weer, en maken zich voor vertrek gereed. De bevrijding is op komst. De oorlog komt naderbij en zal over ons ko men. Hoe zal het ons hierbij vergaan Zaterdagmorgen 30 Maart 1945 Het is rumoerig op straat. Troepen Duitsers met „gevorderde" paarden en wagens, zelfs handwagens, fietsen en melkwagentjes trekken weg, zwijgend. Een verslagen leger. Dit is een ander beeld dan de glori euze intocht met pantsers en vrachtauto's in 1940, met zingende overmoedige soldaten. Bij bekkenslag wordt bekendgemaakt, dat vanaf half twee des middags niemand meer op straat mag komen. Er komt iets drukkends over de mensen als bij een naderend zwaar onweer Ver weg hoort men reeds af en toe kanongebulder. Daarna is het weer stil, angstig stil De „gravers" zijn ook hedenmorgen onder leiding van de beruchte „kanariepietjes" naar hun werk vertrok ken. Het werk is echter stopgezet en verscheidene Lochemse gravers zijn door hen, op hun vlucht voor de Tommies, meegevoerd naar Laren (G.). Geallieerde vliegtuigen cirkelen geregeld boven hen. Wat zal hun lot zijn

Land van Lochem | 2015 | | pagina 5