mkm Van de redactie Enkele jaren geleden kondigde de redactie van het Land van Lochem al eens aan dat er gewerkt werd aan een nieuwe opmaak van het tijdschrift. Nu, begin 2015, is het dan zo ver en kunnen we u met trots het resultaat presenteren: een vernieuwd Land van Lochem, geheel in kleur, op iets zwaarder papier en met een nieuw gezicht. Op verzoek is ook voor een iets groter lettertype gekozen en een vaste dubbel- kolomsindeling, wat de leesbaarheid verbetert. De inhoud blijft als vanouds: een mooie afwisse ling van verhalen en artikelen over het verleden van Lochem, Laren en Barchem. Dit eerste nummer van 2015 staat grotendeels in het teken van 70 jaar be vrijding. Overal in Nederland wordt dit voorjaar her dacht dat begin mei 1945 de vrede werd getekend, na vijf jaar bezetting en de voor velen zeer angstige laatste oorlogsdagen in de frontlinie. Ook in en rond Lochem, Laren en Barchem werd in april 1945 zwaar gevochten. Vele huizen en boerderijen gingen in vlammen op en er viel een groot aantal slachtoffers te betreuren. Ooggetuigenverslagen beschrijven de angst en de verschrikkingen van die dagen. In ons tijdschrift heb ben we er een paar verzameld. Zo deed de toenma lige correspondent van de Lochemsche Courant, W. Olijslag, al in 1945 uitgebreid verslag van zijn belevenis sen, eerst in de krant, later in een boekje, waarvan we tekst in zijn geheel hebben afgedrukt. Ernst Marsman, oud docent geschiedenis aan het Baudartius College in Zutphen, heeft de verhalen verzameld van bewoners van één van de grote strijdgebieden in april 1945, de Hoge Enk en Gerrit Ligterink haalt herinneringen op aan zijn oorlogsjaren als Lochems gemeenteambtenaar. Verder keren we nog eenmaal terug naar het villapark Berkeloord. In het vorige nummer heeft u kunnen lezen over de bijzondere rol die architect Jacobus Hellendoorn hier heeft gespeeld als de ontwerper van de eerste villa's. Na het verschijnen van het artikel eind vorig jaar werd nog een aantal unieke foto's van Hellendoorns hui zen in Lochem ontdekt in een oud fotoalbum, dat wordt bewaard in de collectie van Het Nieuwe Instituut in Rotterdam. Een mooie aanvulling op het verhaal, dat we u niet willen onthouden. Het Land van Lochem besluit met het jaarverslag over 2014. Zoals al eerder aangekondigd is het volgende Land van Lochem geheel gewijd aan Laren. Een nummer vol interessante bijdragen uit de geschiedenis van het dorp en zijn bewoners. Mocht u nog suggesties, een kort artikel of mooie oude foto's hebben, meldt het dan aan de redactie! Veel leesplezier, Genealogische dag in Gorssel Zaterdag 2 mei 2015 organiseert de Werkgroep Genealogie van de Historische vereniging "De Elf Marken" te Gorssel haar een en twintigste Genealogische dag In zaal De Brink (naast Protestantse kerk) Hoofdstraat 27 7213 CV te Gorssel Deze dag begint 's morgens om 10.00 uur en duurt tot ongeveer 16.00 uur Evenals vorig jaar zal er weer één familie centraal staan op deze dag. Dit jaar zal dit de familie Ilbrink zijn. Meer informatie over de genealogische dag is te vinden op www.deelfmarken.nl

Land van Lochem | 2015 | | pagina 3