JAARVERSLAG 2014 Historisch Genootschap Lochem Laren Barchem Bestuursaangelegenheden In het verslagjaar 2014 bestond het bestuur uit zeven personen, als volgt samengesteld: Bert Brand - voorzitter Dick Kok - lid André Reincke - penningmeester Focko De Zee - lid Marie Lievestro - secretaris Anges Klein - lid Erik Kruiderink - lid (vanaf 23 april) Op 31 december 2014 bestond het totaal aantal leden uit 644. In vergelijking met de stand op 31 dec. 2013 is het aantal leden per saldo met 10 gedaald. Reguliere opzeggingen, beëindiging van het lidmaat schap door overlijden en verhuizingen liggen hieraan ten grondslag. Maar ook nieuwe leden hebben zich aangemeld. Desondanks hebben we toch te maken met een terugloop van leden. Het bestuur kwam in totaal elf maal op de woensdag ochtend bijeen in de Veldmaat. Daar word de vooraf opgestelde agenda afgewerkt, waarna de taken wor den verdeeld en nieuwe plannen worden voorbereid. Daarnaast hebben leden van het bestuur diverse bijeenkomsten bijgewoond en gesprekken gevoerd met verschillende instanties. (waaronder Gem. Monumentencommissie, Regionaal Archief Zutphen, en VVV Lochem Activiteiten Op 25 april is in de hal van het nieuwe Gemeentehuis de Berkeltentoonstelling geopend door burgemees ter Bastiaan van 't Erve. Daarvoor was deze tentoon stelling te bezichtigen in het Watermuseum te Arn hem. Een samenwerkingsproject van Waterschap Rijn en IJssel, de 3de Berkelcompagnie uit Borculo en het Historisch Genootschap. Ook de drie extra rondleidin gen door Focko De Zee genoten grote belangstelling. De organisatie Living Lochem heeft onze medewer king gevraagd voor het weekend van 22/23 maart. Met een prachtige tentoonstelling in het oude Stadhuis van onze schilderijencollectie en de presen tatie van onze werkgroepen daar, hebben we weer behoorlijk aan de weg getimmerd. Door de Rabobank werd ons subsidieverzoek t.b.v. het restaureren van onze schilderijen gehonoreerd. Daaraan volgend is in 2014 onze gehele collectie door een professional onder handen genomen. Het resultaat is werkelijk prachtig. Op 1 april waren wij weer aanwezig bij de jaarlijkse herdenking in de Enk bij het Somerset monument. Dit monument ter nagedachtenis aan de gevallenen in WO II wordt, elk jaar door een andere klas, onder houden door leerlingen van het Staring College. Ook de daaraan verbonden bijeenkomst in de Synagoge is elk jaar weer zeer indrukwekkend. De alg. ledenvergadering op 23 april werd bezocht door 40 personen. In deze vergadering werd Erik Kruiderink officieel benoemd als zevende lid van het bestuur. Dhr. Van Doornum stelde zich beschikbaar als reserve kascommissielid. Na afloop verzorgde dhr. Lex Rutgers een zeer interessante lezing over de Nederlandse Mettray in Eefde. De sponsoractie bij de Plusmarkt heeft, dankzij de klanten die voor ons gespaard hebben, 335,00 opgeleverd. In het oude Stadhuis heeft een speciaal daarvoor samengestelde werkgroep een fraaie tentoonstel ling neergezet, met als hoofdthema architect Postel, aangevuld met items uit Laren en Epse t.w. Meester Heuvel en huize 't Hassink. In de tweede helft van augustus is deze tentoonstelling vervangen door een nieuwe opstelling met items uit de kernen Almen, Barchem en Zwiep. Op 5 aug. werd, op uitnodiging, de opening in Laren van de mr. Heuveldag bijgewoond. Mede ingericht namens het HG door Dick en Gerrie Kok. Opnieuw werden wij in de gelegenheid gesteld sub sidie aan te vragen bij de Rabobank voor een pro ject. Wij hadden reeds plannen klaarliggen voor het aanbrengen van z.g. "historieborden". Het benodigde bedrag daarvoor werd ons toegekend, waarna een werkgroep in het leven is geroepen voor het uitwer ken van die plannen. In 2015 zullen deze gerealiseerd worden. Op 27 december en 1 januari waren wij uitgenodigd 2 lezingen te verzorgen voor de gasten van hotel 't Hof van Gelre. Speciaal betrekking hebbend op de geschiedenis van Lochem. Focko De Zee en Wim Neerlaar hebben een groot aantal gasten een zeer geslaagde middag bezorgd. In 2015 komt hier zeker een vervolg op. In memoriam Dit jaar zijn ons naast enkele leden ook twee actieve medewerkerss ontvallen. In het voorjaar overleed zeer onverwachts Gerrit Perfors, de leidsman van de werkgroep paleografie. Door de jaren heen zorgde hij ervoor dat de groep voldoende materiaal kreeg om zich te kunnen buigen over de "hertaling" daarvan. Ook was hij de grote animator bij de realisatie van de Kadastrale Atlas. Wij zullen hem ons herinneren als een zeer prettig mens. In november overleed, op 89-jarige leeftijd, onze oud ste medewerker Jet Grabandt. Nog actief tot kort voor haar overlijden. Zij beschikte over een grote kennis Lochem betreffende. Het gevleugelde gezegde "even aan Jet vragen" zal helaas niet meer klinken. Het genootschap en de werkgroepen op de Veldmaat zijn beiden veel dank verschuldigd en zullen hun nagedachteniss in ere houden.

Land van Lochem | 2015 | | pagina 25