Sporen van Heuvel in Laren en omgeving voor verdere escalaties. Met politiebegeleiding werd hij afgevoerd naar Arnhem en daar ingesloten voor verdere berechting. De radio bleef staan en in de kluis geplaatst. Op voorspraak van burgemeester Van Elten kwam hij na een aantal dagen weer vrij. Na de bevrijding heeft v.d. V. tot zijn grote verbazing zijn radio weer in ontvangst kunnen nemen en wij kon den in die tussentijd de berichten van Radio Oranje uit Engeland beluisteren. Reddingsactie door Van Elten Zo ook heeft de toenmalige burgemeester van Elten het leven gered van de heer van Z. Deze persoon be ledigde een groep SS-ers die zich opnieuw bij hotel Adbo formeerde voor een aanval op de Engelsen die waren gedropt in de omgeving van Arnhem. Daar werd hij opgesloten in een van de kelders van het hotel en naar de berichten die ik die middag hoorde -ik had toen alleen dienst van 12 tot 14 uur- zou hij worden gefusilleerd. Deze inlichtingen werden door mij doorgespeeld aan de burgemeester Van Elten, die op het punt stond om naar huis te gaan om te eten. Mede op mijn verzoek is hij meteen naar hotel Adbo gefietst om overleg te plegen met de daar aanwezige commandant. Opgelucht kwam hij ongeveer drie kwartier later terug op het gemeentehuis met de me dedeling dat de boosdoener over enkele dagen weer zou worden vrijgelaten, mits zijn gedrag veranderde. Mede het feit dat ik hem in tegenwoordigheid van de commandant een paar rake klappen in zijn gezicht heb gegeven- hoe heb ik dat kunnen doen was zijn reactie- heeft de beslissing van de gezagvoerder wel licht gunstig beïnvloed. Op zijn verzoek heb ik de familie van Z., een weduw naar met kinderen, mogen inlichten. Bedankt voor de tip zei hij en ging naar huis om te eten. Hans Eisink Op woensdagavond 18 februari j.l. begroette voorzit ter Bert Brand, in de recreatiezaal ven camping "De Heksenlaak" in Barchem, 64 belangstellenden voor de lezing over het leven en werk van de in Laren gebo ren onderwijzer Hendrik Willem Heuvel, die leefde van 1864 tot 1926. De voorzitter memoreerde het bij zondere feit, dat onze regio twee onderwijzers heeft voortgebracht met meer dan regionale bekendheid. Meester Heuvel en meester Prop. De lezing werd verzorgd door dhr. Ben Wagenvoort, voorzitter van de Larense Heuvel Werkgroep. Mevr. Gerda Stokreef en dhr Tonny Roeterdink, beiden na zaten van de jongere broer van meester Heuvel, Jan Willem completeren de werkgroep. Hendrik Willem Heuvel werd in 1864 geboren op boerderij "Blauwhand" in Oolde. De naam Blauwhand duidt waarschijnlijk op een herberg die daar heeft gestaan aan een Hessenweg. Hij werd in de familie begroet met de opmerking: "wie hebt d'r een rogge- maaier bie", wat aangaf dat helpende handen in een boerengezin zeer belangrijk waren. In het door hem geschreven boek "Oud Achterhoeks Boerenleven" schetst Heuvel het mooie maar zware leven op het platte land in de tweede helft van de negentiende eeuw. Dit wordt door Wagenvoort aangevuld met anekdotes o.a. over ouders, broers en zusje en Heu- vel's lievelingstante Mientje Meue. Het verhaal over zijn jeugdliefde is romantisch, maar ondoorzichtig. Was Hendrik Heuvel verliefd op Dientje of op Mientje Baltink? We zullen het waarschijnlijk nooit weten, maar zeker is dat Heuvel trouwde met Derkje Wessel- dijk uit Epe. Heuvel werkte aanvankelijk op de boerderij van zijn ouders, maar werd later onderwijzer in Laren en daarna schoolhoofd in Gelselaar en Borculo. Hij heeft diverse boeken geschreven over geschiedenis (Het land van Berkel en Schipbeek), volkskunde en filoso fie. Heuvel was een zeer gelovig man. Zijn geloof (vrijzin nig) en de liefde voor de natuur maakte hem tot de dienende man, die zich inzette voor zijn omgeving. Het leven was hem heilig. Om die reden koesterde Heuvel zijn levenslange vriendschappen met Hen- drieke Meujes zoon Gerrit Groot Dengerink, Ds. Alberti en Henk Odink. De mensen die in die tijd leefden, hadden het niet gemakkelijk, maar het leven was overzichtelijk en men had nog tijd voor elkaar. Uit de verhalen van Ben Wagenvoort kreeg ik de indruk, dat in de tijd van meester Heuvel, net als in mijn eigen jeugd, altijd de zon scheen.

Land van Lochem | 2015 | | pagina 21