Het gevecht zal omstreeks 10.30 uur begonnen zijn. Mevrouw Groeneveld, de buurvrouw, was even ko men buurten omdat er spanning was. De bevrijders kwamen er aan! Ze wilde via de deel naar huis terug. Kok ging even mee. Ze keken door een raampje naast de niendeure naar buiten en zagen Duitsers door het slootje sluipen. Even later werd er gescho ten. De Engelsen trokken zich even terug. Toen ze weer oprukten werden de boerderijen van Bokhorst en Binsbergen in brand geschoten omdat gedacht werd dat er zich Duitsers in hadden teruggetrokken. Bokhorst, de naaste buurman van De Kempe, moest heel snel reageren. Het vee, koeien en paard werd naar buiten gedreven. Het huis, een oude boerderij stond snel in brand. Bokhorst greep snel wat dingen uit de grote keuken bij elkaar. Juist toen hij door de deur naar buiten wilde gaan plofte er iets achter hem op de grond. Een zij spek. Het touwtje waarmee het spek aan de balken was gehangen was doorgebrand. Bokhorst raapte het spek op. Mooi meegenomen. De familie Bokhorst vond een schuilplaats bij De Kempe. Behalve de kelder onder het huis was er de - schoongemaakte - gierkelder, die was afgedekt met een laag zand en stro. Vermoedelijk zal de knecht in de aardappelkelder gezeten hebben. Vlak naast het huis vuurde de tank op o.a. Binsbergen. Het lawaai was onvoorstelbaar. Dat De Kempe niet in vlammen is opgegaan, mag een wonder heten. Er werd een granaat afgevuurd op het achterhuis. De granaat sloeg in net boven de niendeure, maar onder de balken van de hooizolder. Er werd niet opnieuw gevuurd omdat er een Engelse soldaat net naar binnen zou gaan om Duitsers te vangen. Maar er is vanuit de huizen weinig door de Duitsers geschoten. Omstreeks 14.30 hoorden de mensen in de kelders dat ze voor de dag konden komen. Die avond hebben ze meteen een feestmaal gehouden van een voor raadje vlees uit weckflessen die Kok verborgen had gehouden in de diepe grup van de koestal. 16 Erve Harkink Albert Harkink was 9 jaar toen de bevrijding kwam. Hij heeft gezien hoe een Duitser - "al een vrij oude, zo'n jaar of 50" - in de sloot aan de overkant van de weg een plek uitgroef om te staan. Eerst deed hij nog wat gymnastiek. Dat gebeurde om ongeveer 10 uur, om 11 uur begon het gevecht. De Duitsers hadden in de hoek van de sloot, dus kort aan de weg, een mitrailleursnest gemaakt, maar dat is niet gebruikt. De genoemde Duitser heeft de eerste Engelse soldaat doodgeschoten (Swarbrick). Daarna trokken de tanks snel terug. Omdat Bokhorst in het schootsveld lag werd de boerderij in brand geschoten. De familie Harkink was in de kelder gegaan. Er werd door de deuren geschoten, ook door de kelderdeur. Een koe kreeg een kogel door de neus. Het werd in de kelder plotseling licht, het schot op het kelder gat ging weg. De familie dacht dat het huis in brand stond en moest de kelder uit, wat vooral voor oma een grote toer was, door het keldergat. Ze gingen toen in het bakhuis liggen, maar moesten daar met een weer uit. Uit het verhaal blijkt dat het gezin van hot naar haar is gegaan door het huis. De Engelsen hadden in snel tempo overal hun wapens neergezet, zo schoten ze vanuit de op kamer de Enk in. Op de deel stonden tanks, er lagen gewonden op de hakselkist. In de grote keuken hadden ze meteen al enkele gevan gen genomen Duitsers verzameld, die er hun spullen op tafel moesten leggen. Overal om de boerderij heen stonden tanks. Albert keek uit het raam aan de voorkant van de boerderij en zag hoe Duitsers, die zich in eenmansgaten bij het "Cloesebosje" - het monument van Sickesz - hadden verschanst, door de Engelsen werden benaderd, en zich niet wilden overgeven. Een tank reed er heen, vuurde met de mitrailleur, draaide er vervolgens een paar keer heen en weer overheen en ging verder. "Dicht". Albert ging met zijn zusje aan het eind van de dag sla pen bij oom Harkink, die op De Weerd woonde een halve kilometer richting Zwiep. Misschien deden zijn ouders dat ook, dat weet hij niet meer. Aan het eind van die eerste april zochten meer mensen uit het strijdgebied een veilige slaapplaats bij familie of kennissen, richting het vrije zuiden. Q_ Erve Rienderink van de familie Bokhorst, begin 2015. Rechts het na de oorlog herbouwde woonhuis van de boerderij (foto auteur). Erve Harkink, begin 2015 (foto auteur).

Land van Lochem | 2015 | | pagina 16