Oude verhalen mogen niet sterven Het verhaal riep: "Red mij, of ik ga sterven" Ernst Marsman In de eerste helft van de vorige eeuw kon je in de Achterhoek verhalen horen over het binnenko men van de Kozakken die ons de bevrijding van de heerschappij van de Fransen brachten, 1813. Dat was dus na 100 jaar. Zulke verhalen zijn verdwenen doordat ze niet zijn doorgegeven. Er zijn nieuwe generaties gekomen, groei van mobiliteit en een overmaat aan nieuws: twee wereldoor logen, een Koude Oorlog en een massa mediahypes. Nu na 70 jaar de bevrijding van Lochem weer zal worden herdacht, lijkt het me zinvol dit ook te doen met verhalen van mensen, burgers, in het strijdgebied van de Hoge Enk, 1 april 1945. Pasen. De verhalen zijn gebaseerd op verslagen van gesprekken met mensen die het alles meemaakten. De Engelse legeronderdelen die Lochem bevrijdden op de eerste paasdag 1945 waren op 31 maart om middernacht uit Varsseveld vertrokken en na felle gevechten bij Ruurlo in Barchem aangekomen. Daar volgde een deel van het leger de hoofdweg naar Lochem, het andere deel nam de route via Zwiep. Infanterie en tanks. Hoe beleefden de bewoners van boerderijen en huizen langs de weg Zwiep-Lochem deze opmars? In de tweede helft van de jaren 80 van de vorige eeuw sprak ik met enige van hen. Ik kreeg toen, na 40 jaar, nog veel interessante details, waaruit bleek dat er grote verschillen zijn tussen soldaat en burger wat de beleving betreft. De soldaat kwam "all the way from Normandy". Lochem was voor hem een gevecht als zovele. De burger voelde de bevrijding naderen, maar had geen ervaring. Alles was instinctief han delen, improviseren, reageren. Sommigen maakten enige tijd tevoren een schuilplaats klaar, de kelder of een overdekte kuil in de tuin. Voor deze burgers was de bevrijding iets van korte hevigheid. Korpo raal Len Newton had wel gelijk toen ik hem hoorde zeggen:"You don't know what it is when you have to dig in under fire, and you see that the groundwater is only one foot under your feet. You don't know the smell of blood, and the terrible noise". De volgende verhalen zijn mij verteld door een aantal bewoners van de Zwiepseweg in Lochem. Nogmaals Len Newton:"Everyone tells his own story, sometimes a dif ferent story about the same thing". De mensen van de buurtschap Langen De buurtschap bestond voorname lijk uit drie boerderijen: De Kempe, Harkink, de latere kampeerboerde rij, Bokhorst en enkele woningen, die oorspronkelijk bij de Cloese hoorden. Het gebouw van de Poli tieschool was er nog niet. De Cloese was ingericht als hospi taal voor gewonde soldaten. Dat er wat ging gebeu ren merkte de heer Kok van De Kempe of Onderwater, op de dag voor de bevrijding, 31 maart. De Cloese werd ontruimd, de gewonden werden o.a. op draagbaren vervoerd, via het Keppellaantje naar de brug over het kanaal. Kok had ook gemerkt dat de Duitsers de Keppelsbrug hadden ondermijnd met springladingen. In de vroege morgen van 1 april hebben de knecht van Kok en de buurman Groeneveld de springladin gen verwijderd. Kok:'er onderuit geslagen'. De heer Groeneveld was officier geweest in het Nederlandse leger en wist met springladingen om te gaan. Knecht Herman Stokkink was een durfal. Groeneveld heeft na de oorlog een fraaie bedankbrief van bur gemeester van Luttervelt gekregen. Voor Kok was behoud van de brug gewenst, want zijn melkvee liep in een weiland aan de andere kant van de Berkel. Dat er wat ging gebeuren werd nogmaals duidelijk toen terugtrekkende Duitsers met paarden op 31 maart bij Kok kwamen overnachten. Ze sliepen in de schuur. Toen ze vertrokken kwam een oudere Duitser Kok een hand geven en zei: "Geluk met de Tommies". Qrael uil Cochem, Kiekje bij Kasteel „De Gloese" De omgeving van De Cloese was in april 1945 het toneel van hevige gevechten. Verschillende boerderijen gingen in vlammen op, maar het kasteel bleef gespaard (ansichtkaart part. collectie).

Land van Lochem | 2015 | | pagina 15