Woensdag 16 Mei 1945 Reis naar Laren (G). We varen met het pontje, dat nu de kapotte brug vervangt, over het Twentekanaal bij de haven en komen in Ampsen. Vele verbrande boerderijen tonen, dat ook hier de strijd hevig was. Overal staan bordjes met het opschrift „Voorzichtig landmijnen." Het is levensgevaarlijk zich buiten de weg te begeven, We naderen de Exelse Tol. Plotseling horen we een hevige knal. Als we naderbij komen blijkt, door een onvoorzichtigheid van iemand uit het repatriëringskamp in Ampsen, munitie te zijn ont ploft. De man is letterlijk uit elkaar gereten. 's Morgens zijn er twee Lochemse N.B.S.-ers door landmijnen verongelukt. Alle telefoon- en lichtleidingen langs de weg zijn stukgeschoten. Halfweg Laren zien we drie graven met helmen en even verder nog twee. Dan zien we Laren voor ons. Het dorp is één ruïne. Bijna om het andere huis is totaal afgebrand en wat er nog staat is vaak ernstig beschadigd. De kerk is van haar toren en dak beroofd; de pastorie is in de lucht gevlogen. Drie tramwagens staan er totaal aan splin ters. De Duitsers hebben zich hier van huis tot huis verdedigd. Tientallen boerderijen zijn door hen in brand gestoken, waarvan de verbrokkelde witgekalk te muren hel oplichten in de voorjaarszon. Vier dagen lang is hier gevochten. Kisten vol munitie staan nog in de weiden, waar de kanonnen gestaan hebben. Honderden zijn hier alles, maar dan ook letterlijk alles, wat zij bezaten, kwijt. 43 huisgezinnen hebben niets meer. Daarnaast hebben 32 gezinnen geen onderdak, 32 geen eetgerei, 44 geen meubilair, 32 geen bed- degoed, 33 gezinnen geen kleren enz. enz. Laren (G) heeft wel erg geleden door het oorlogsgeweld. We spraken een boerendochter, die bij een buurman in de kelder was geweest, tijdens de beschieting. Vier lange dagen en nachten had dit geduurd, totdat 's morgens tegen half vijf de Canadezen in de kelder waren gekomen. Men dacht toen dat alles veilig was, het meisje ging weer naar haar eigen huis. In de verte op de weg zag ze nog meer soldaten en dacht, dat dit ook Canadezen waren. Het bleken echter Duitsers te zijn. Ze hoort schieten en vlak voor haar valt een Canadees neer. Onder een regen van kogels komt ze bij haar huis aan. Op den hoek bij de schuur ligt een dode Duitse officier. Al ze in de keuken staat, ziet ze in haar boodschappentas, waarin ze mondvoorraad meegenomen had, een kogelgat De week van 31 Maart tot 6 April is voor Laren een week om nooit te vergeten Op zondag 1 April (1e Paasdag) moeten alle delen en 57 schuren bij de boeren ontruimd worden om onder dak en dekking te bieden aan de Duitsers en hun voertuigen. In de boerenkeukens worden de gestolen o en geroofde worsten, spek en eieren gebakken. In de nacht van Maandag 1 op Dinsdag 2 April wordt de pastorie, waarin munitie is opgeslagen, door de Duitsers in brand gestoken. Z Het is een vreselijk gedreun. Dinsdag 3 April dringen de Canadezen uit de richting van het station Laren-Almen verder op naar het dorp. 12 Omstreeks 4 uur komen de eerste tanks over de over- De door Duitsers opgeblazen kanaalbrug. De pontjes over het kanaa.l

Land van Lochem | 2015 | | pagina 12