Maandag 7 Mei 1945 Dan komt het grote ogenblik. 's Nachts om 2.41 uur is te Reims de capitulatie in principe beslist. Nazi- Duitsland is overwonnen. De vrede in Europa is weer gekomen. Dinsdag 8 Mei 1945 is in de geschiedenis geboekstaafd als de V.E.- dag (Victory in Europa). Een vriendelijk zonlicht straalt op deze eerste vredesdag over het land. Miljoenen offers heeft hij gekost. Hon derdduizenden zijn van alles beroofd. Tienduizenden aan de rand van de hongerdood. Laten wij ook hen niet vergeten, die in de dagen van 10-14 Mei 1940 pal stonden voor onze vrijheid. Ge denk de vele illegale strijders, mannen en vrouwen in wier rijen zovelen gevallen zijn. Gedenkt ook de velen van Rotterdam 14 Mei 1940. Vergeef, zo mogelijk, maar vergeet dit alles niet! Nu is het vrede en naar we hopen een blijvende vre de. Laat ons onze stemmen verheffen tot een machtig geheel, dat krachtig en niet te weerhouden over de gehele wereld dondert: „NOOIT WEER Dit zijn we verschuldigd aan hen, die onder de groene graszoden rusten en het hoogste gegeven hebben, wat een mens kan geven. NOOIT WEER!!! buurten. Toch wordt de algemene vreugde nog getemperd, omdat van zovele mannen, vaders en zonen, die in Duitsland zijn, het lot nog onbekend is. Inmiddels komen er arbei ders bij honderden uit het oosten terug; zij moeten in Lochem ondergebracht worden. Vele zieken zijn er bij. In versleten kleding en vaak met soldaten- kleren aan lopen ze op straat. Zij zien er ellendig uit. Jongen en ouden, uit Holland, Friesland, Gronin gen, Limburg, enz. Zelfs spreken we drie Franse en een Belgische krijgs gevangene, die per voet naar moeder de vrouw terugkeren. Velen zullen helaas niet terugkomen. In de concentratiekam pen zijn tienduizenden vermoord of van uitput ting gestorven. Enkele ondergedoken Joden zijn in Lochem teruggekeerd. De meesten echter van hen zijn naar Duitsland en Polen gedeporteerd, waar ze bij tienduizenden in de kampen door middel van gaskamers ter dood gebracht zijn. Nog steeds komen er wa gens vol Duitse krijgsge vangenen door Lochem, op weg naar Engeland en Amerika. Duitsland staat voor de ineenstorting. Hitler is dood, evenals Göbbels en vele anderen. Göring is gevangen geno men. Elk uur kan de alge hele capitulatie verwacht worden. De capitulatie in hotel 'De Wereld' te Wageningen. Links generaal Blaskowitz, bevelhebber van de Duitse troepen in de 'Vesting Holland', tegenover hem de Canadese generaal Foulkes. Geheel rechts, schuin op de rug gezien, Prins Bernhard. (Foto R.v.O.) Radio Oranje beluisteren bij Langeler in de Bierstraat,

Land van Lochem | 2015 | | pagina 11