De Lochemse moijtenbergen a; lochem Een mysterie ontrafeld Eddy ter Braak In enkele historische archiefstukken met betrekking tot Lochem komt de term "moijtenberg" voor. Dit artikel beschrijft de herkomst en de betekenis van dit tot nu toe onbekende begrip. Het blijkt een typisch Lochems verschijnsel. Hieronder het verslag van een boeiende speurtocht. Beij'en moij'tenberg "disp. Van Albert Thomasson en zijn h.v. Johanna Vrijmoet; hun goederen zullen egaal tusschen hun kinderen worden verdeeld; hun zoon Herman en zijn h.v. Aleijda Muijderman zullen hebben het huis, dat zij op de zoogenaamde Beijen huisplaats hebben doen timmeren, en de Moijtenberg voor de Walderpoort gelegen, van ouds genaamd Beijen Moijtenberg; de andere kinderen niet genoemd, 18 Nov. 1726." (ORA-Stad Lochem) Bij het zoeken naar informa tie over de Lochemse familie Thomasson viel me de bena ming moijtenberg op in het hier bovenstaande regest (afdeling 'vrijwillige rechtspraak' van het Oud-rechterlijk Archief Stad Lochem). Een moijtenberg, wat moest dat voorstellen? Ik had er tot dat moment nog nooit over gelezen of gehoord. Wat bedoelde men destij'ds met een 'moij'tenberg'? Geen woordenboek of encyclopedie kon me antwoord geven op deze vraag. Bij het Regionaal Archief in Zutphen had men er nog nooit van gehoord. Ook het Erfgoedcentrum Achterhoek en Liemers (waar ■JflAtggl,. p 00 V.t Gedeelte van 'Caarte van de Rivier den Berkel' van Ravenschot, Van de Heuvel en Bonnet uit 1763 De benaming Beijen Moijtenberg zoals het geschreven staat in de originele tekst uit 1726, waarvan het bovenstaande regest een samenvatting is. Land van Lochem 2014 nr. 3 5

Land van Lochem | 2014 | | pagina 5