30 januan 1 vrij^a^ Loches volgenLa0" Deadlme Koyy Van de redactie Er zullen weinig Lochemers zijn, die ooit van het begrip 'moijtenberg' hebben gehoord. Toch was het in de zeventiende en achttiende eeuw in Lochem een heel bekend fenomeen en waren vele in woners van de stad in het bezit ervan. Nieuwsgierig geworden? In dit al weer laatste 2014-nummer van het Land van Lochem ontrafelt Eddy ter Braak het mysterie van de Lochemse moijtenbergen, naar zal blijken een uniek verschijnsel dat zomaar een venster in de canon van de geschiedenis van Lochem zou kunnen zijn. Het hart van ons tijdschrift is gewijd aan een eerder in het blad Oer gepubliceerd artikel over monumentale bomen in de Achterhoek, fraai geïllustreerd met fotoEs van indrukwekkende reuzenbomen, voor deze gelegenheid ook nog eens in kleur. Natuurlijk ontbreekt de eerbiedwaardig oude "Dikke Boom" op het landgoed Verwolde niet in deze bijdrage. Verder presenteren we de tweede aflevering in de nieuwe serie verhalen over bijzondere Lochemse bedrij ven, winkels, ondernemers en opmerkelijke beroepen in het verleden. Kent u Fachemol nog, dat tot 1980 was gevestigd aan de Julianaweg? Nel Faber haalt herinneringen op aan dit Lochemse familiebedrijf, dat ten dienste stond van de in Lochem ruim vertegenwoordigde leerindustrie. De redactie is nog steeds benieuwd naar andere bijdragen voor deze serie. Wilt u uw herinneringen aan ons vertellen of klimt u zelf in de pen? We horen het graag van u en misschien kunnen we u verder helpen, bijvoorbeeld met mooi beeldmateriaal uit de collectie van het Historisch Genootschap. In het laatste artikel duiken we weer eens in de geschiedenis van één van de mooiste stukjes Lochem, het historische villapark Berkeloord. Het daar in 1910-1911 gebouwde huis Et Keppelke blijkt wel een heel bijzondere internationale voorgeschiedenis te hebben. Daarvoor moeten we zelfs naar Brussel en Wenen en zijn er ook nog connecties met het Vlaamse Deurle en het Twentse Almelo. Een kijkje in de keuken van een handige architect! Ten slotte vragen we hier nogmaals uw aandacht voor een volgend jaar te verschijnen speciale editie van het Land van Lochem, die geheel in het teken van Laren zal staan. Het Laren-nummer staat gepland voor 2015 (nummer 2). We zijn op zoek naar mooie verhalen uit de geschiedenis van het dorp en zijn bewoners. Heeft u tips of bijzondere en onbekende foto's van vroeger? Zelf een verhaal of een leuk artikel? Meldt het aan de redactie! We zijn zeer benieuwd naar uw bijdrage. Rest ons u fijne feestdagen toe te wensen en een goede jaarwisseling. Tot volgend jaar. De redactie De Veldmaat is gesloten voor publiek Van 22 december 2014 t/m 5 januari 2015 3 Land van Lochem 2014 nr. 3

Land van Lochem | 2014 | | pagina 3