zette er enige neer in Berkeloord, het villapark dat hij liet aanleggen", aldus de kleindochter6. Het is natuurlijk interessant om te weten of dat klopt en welke rol architect Hellendoorn daar bij heeft gespeeld. Bij een onderzoekje naar de in Brussel geëxposeerde gebouwen, afgebeeld in verschillende tentoonstel- lingsgidsen uit 1910, is het meteen raak: een op het tentoonstellingsterrein op ware grootte gebouwd "paviljoen" lijkt als twee druppels water op een in Berkeloord gerealiseerd huis: paviljoen "Dangotte" stond onmiskenbaar model voor het door Hellendoorn gebouwde 't Keppelke. Dangotte kwam echter niet uit Hellendoorns tekenpen, maar was een inzending van de bekende Belgische architecten Oscar en Albert van de Voorde. Het ontwerp maakte deel uit van een hele reeks gebouwen, meubels, textilia, gebruiks- en siervoorwerpen in de zogenaamde Weense stijl, waarover hieronder meer. Villa Dangotte werd later in 1910 (of in 1913) overgebracht naar Deurle en diende als buitenverblijf van architect Oscar van de Voorde zelf. Het pand staat er nog steeds, aan de Philippe de Dentergemlaan en vertoont een verbluffende gelijkenis met 't Keppelke. Mogelijk was het ontwerp van Dangotte inderdaad te koop en kreeg Hellendoorn de opdracht van Naeff om het te vertalen naar een nieuwe villa in Lochem, in de lezing van de kleindochter. Waarschijnlijker is dat Naeff hooguit als raadsheer heeft opgetreden, hij was immers niet verantwoordelijk voor de bouw van 't Keppelke, dat was een initiatief van Hellendoorn zelf7. En helemaal niet ondenkbaar is dat Hellendoorn 25 5ituatil mm 11 Vll-l APA.R* Beake loord" Op de plattegrond van Berkeloord,in 1911 gemaakt door Hellendoorn staan de op dat moment gerealiseerde panden. Geheel bovenin het hotel Berkeloord en schuin daaronder 't Keppelke. Links beneden de dubbele villa van architect Beeftink. Hellendoorns eigen huis stond ten zuiden van de grote vijver, op de plek waar in 1913 villa Moylandt zou worden gebouwd. Bron: Regionaal Archief Zutphen, kaartnummer SZU005000227. Ansichtkaart uit circa 1912 met landhuis 't Keppelke (collectie auteur). LOCHEM, - Berkeloord Land van Lochem 2014 nr. 3

Land van Lochem | 2014 | | pagina 25