XjiOCiHCiËSJMC. Te Lochem is, het huis van den heer H., ih het villapark Berkeloord, met inboedel eu al door brand vernield. Eet huis was gedurende cien nacht onbewoond. Oorzaak qnbekccd i Te Lochem: het bouwen van twee villa's ertoed ophaalbrug in het villapark Berkeloord voor rekening van den iJeer G. Naeff. Laagste inschrijvers; BonzS en Beijer 800T (voor villa), Gebr. Assink 799 (voor villa) en dezelfden 663 (voor ophaalbrug^ Villapark „Berkeloord" Bouwterrein ie koop, gelogen om den grooten vijver met uitzioht op Lochem» heuvelen, de Berkel on op het Kasteel ,de Cloeee". Vier VILLA'» Ti) HU UK ot TH KOOP; ceu daarvan direct te aanvuardenj de andere drie met 1 Mei 1911. i-Lochem is bekond ale gezonde en goedkoop» woonplaats met goed onderwij». v sies4.se Inlicht vorstrekt J. J, HELLEK DOORN. Architect, Heuvelen weg,' Villapark. Daarnaast zag Hellendoorn wel brood in een eigen projectontwikkeling. Hij verwierf vier bouwterreinen in Berkeloord en probeerde die met de uiteindelijk daar op te bouwen villa's te verhuren of verkopen. Een advertentie in de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 2 november 1910 getuigt daarvan. Inmiddels was de architect, nadat hij al in februari 1910 was ingeschreven in het Lochemse bevolkingsregister, in juli 1910 vanuit Hengelo (O) definitief in Lochem gevestigd, samen met zijn echtgenote, Johanna Louise Angerenstein, een zoon en een dochter. In 1911 zou nog een tweede dochter in Lochem worden geboren. Het gezin woonde aan de Heuvelenweg, zoals de zuidelijke laan langs de vijvers in Berkeloord in het begin heette, in een eveneens door de architect ontworpen huis. Mogelijk was dit de witte villa, die op de oudste foto's van het villapark schuin tegenover villa Naeff is te zien. Het huis werd al in augustus 1912 door brand volledig verwoest4, zoals krantenberichten getuigen. Het stond ter plaatse van de in 1913 gebouwde villa Moylandt en is afgebeeld op de plattegrond van Berkeloord, die door Hellendoorn zelf in 1911 was vervaardigd met de op dat moment bebouwde percelen5. In 1911 was overigens al het faillissement over de architect uitgesproken, mogelijk een gevolg van de risico's die in Lochem waren genomen met de aankoop van bouwpercelen en de bouw van dure villa's. In hetzelfde jaar overleed Marinus Naeff, de initiatiefnemer van het villapark. Begin november verliet het gezin Hellendoorn Lochem, om zich in Amsterdam te vestigen. Hier had Jacobus nog jarenlang een succesvol architectenbureau. De vier bouwlocaties uit de advertentie van november 1910 betroffen die van 't Keppelke (thans Mari- nus Naefflaan 24), De Vijverhof (oorspronkelijk in 1911 gebouwd als villa Soeka Senang, nu Marinus Naefflaan 11), de villa Marinus Naefflaan 46 (later bekend als Sunny Home, rond 1975 gesloopt) en die van Hotel Berkeloord (1911). Blijkbaar was het in 1910 nog niet de bedoeling daar een hotel te bouwen maar een villa. Alle vier de panden zijn ontworpen door Hellendoorn. 23 Advertentie in het Nieuws van den Dag, 15 augustus 1910. Advertentie in de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 2 november 1910. v. In de Nieuwe Tilburgsche Courant, 26 augustus 1912 wordt gewag gemaakt van de verwoesting van het huis van de heer H. Mogelijk gaat het hier om de woning van Hellendoorn. Land van Lochem 2014 nr. 3

Land van Lochem | 2014 | | pagina 23