't Keppelke revisited: Wenen in Lochem Monumenten in de gemeente Lochem (22) CeesJan Frank In de serie Monumenten in de gemeente Lochem is in 1997, in het toenmalige Scholtampt van Lochem, al eens aandacht besteed aan één van de bijzondere landhuizen in het villapark Berkeloord, 't Keppelke1, aan de Marinus Naefflaan. Nieuw onderzoek naar de geschiedenis van het huis doet een boekje open over het ontstaan van het opvallende ontwerp van architect J.J. Hellendoorn uit 1910. Het zou destijds zelfs zijn getoond op een grote tentoonstelling in Brussel, zo gaat het verhaal. Of dat klopt? Een kijkje in de keuken van een handige architect. In het begin van de vorige eeuw naderde het prestigieuze bouwproject van de Nieuweweg zijn voltooiing. Op initiatief van de "Lochemsche Bouwvereeniging", een vennootschap van welgestelde Lochemse "grootburgers", was vanaf begin jaren 80 van de negentiende eeuw langs het nieuw aangelegde tram spoortracé een fraaie villabuurt aangelegd. Bijna alle bouwpercelen waren bebouwd en rond 1900-1905 was door de aannemersfirma de gebroeders Reerink (eerder ook lid van de vennootschap) al een kleine uitbreiding gerealiseerd: het eerste stukje van de Haitsma Mulierlaan, tot aan het ronde plein, destijds nog met de naam "Marialaan". Berkeloord In 1907 kwamen de uitgestrekte landerijen van het landgoed De Cloese, die reikten tot aan de Nieuwe weg, in de verkoop. Een deel werd opgekocht door Marinus Naeff (1847-1911), één van de gebroeders Naeff van de gelijknamige drijfriemen- en lederfabriek en ook al verbonden geweest aan de vennoot schap. Marinus Naeff wilde op de landerijen een modern villapark aanleggen en benaderde de jonge tuinarchitect Samuel Voorhoeve uit Oosterbeek voor het ontwerp. Al in 1910 konden de voorbereidingen 't Keppelke in 2012. Foto: Gea Laar Fotografie Land van Lochem 2014 nr. 3 21

Land van Lochem | 2014 | | pagina 21