Fachemol, van huis tot fabriekshal (1957-1980) Bijzonder Lochems bedrijf (2) Nel Faber Een echte industriestad is Lochem natuurlijk nooit geweest. Toch telt het stadje aan het begin van de vorige eeuw een flink aantal industrieën, waarvan de leerfabriek van de gebroeders Naeff, de leerfabriek van de gebroeders Postel en de Handels- en Courantendrukkerij van Scheen de grootste waren. Maar naast deze kleine reuzen hebben er ook steeds kleine ondernemingen het gezicht van het landstadje Lochem bepaald. In deze aflevering van Land van Lochem aandacht voor een van de kleine industrietjes, waarvan de naam ook bij oudere Lochemers slechts een vage herinnering oproept: Fachemol. Nel Faber vertelt daaarover. In de zomer van 1957 startte Joop Faber EEN EIGEN BEDRIJF, een langgekoesterde wens. Hij was chemicus, gespecialiseerd in de lederchemie. Hij had bij meerdere chemische bedrijven ervaring opgedaan, de laatste keer bij lederfabriek Gebr. Postel in Lochem. Hij voelde zich er klaar voor, en noemde de fabriek die producten voor de leerindus trie maakte: FACHEMOL. Dat is een afkorting van 'Faber chemie oliën'. Er werd 3000 gulden geleend in de familiekring wat in 1957 een enorm bedrag was. Niks lenen bij de bank! Een scooter aangeschaft en geprobeerd een klantenkring op te bouwen. Daarvoor moest hij in hoofdzaak in de Langstraat in Brabant zijn, de streek met - toen - de meeste leerlooierijen in Ne derland. Onze klanten zaten in steden als Waalwijk, Dongen en Loon op Zand. Maar ik herinner me nog goed dat de eerste bestelling van 200 kg van lederfabriek Naeff uit Lochem kwam. We hadden het gevoel: we zijn er!! Tacnemoi, ^nufomtddei <?A Ffoto's van een asbak met het lederwapen. De asbak werd als relatiegeschenk met oud-en-nieuwjaar weggeven aan relaties) Land van Lochem 2014 nr. 3

Land van Lochem | 2014 | | pagina 17