De eik te Epse Buiten de landgoederen zijn er in de Achterhoek nog veel mo numentale bomen van betekenis, teveel om in dit artikel op te sommen, maar De Kroezenboom in het dorp Ruurlo mag zeker niet onvermeld blijven. Deze meerstammige zomereik is niet alleen door zijn omvang (meer dan tien meter!) en ouderdom van betekenis, maar ook zijn rol in de historie van het dorp Ruurlo maakt hem bijzonder. Van andere bomen is de histori sche betekenis moeilijk vast te stellen. Van de 'Lodewijkslinde' bij kasteel Vorden wordt gezegd dat Lodewijk de XIV eronder zou hebben gerust in het jaar 1672 toen hij op veldtocht was in de Nederlanden, maar er zijn (nog) geen historische bronnen gevonden die dit kunnen bevestigen. Van de 'Napoleonseik' bij Epse gaat een zelfde verhaal maar dan met keizer Napoleon in de hoofdrol, ook hiervoor is er geen enkel bewijs voorhanden. Over de prachtige prieellinde bij De Radstake (Heelweg) gaat het verhaal dat Napoleon er zijn paard aan vast zou hebben gezet. Geschiedenis kan ook in een onverwacht hoekje zitten. Zoals de ijzeren ringen in de leilinden die rondom de kerk in Zelhem staan. Vroeger werd het vee op de veemarkt daaraan vastgezet. Of een boom nu wel of niet een bijzondere rol heeft gespeeld in de geschiedenis is ook niet zo relevant, een boom van meer dan tweehonderd jaar is op zich al een historisch belangrijk ob ject. Bomen zijn door hun onverplaatsbaarheid verbonden met een bepaalde plek, ze overleven de mensen en gebeurtenissen en worden zo de stille getuigen van onze geschiedenis. Onder goede omstandigheden kunnen ze vele honderden jaren oud worden. Veel van de eerder genoemde monumentale bomen zijn ouder dan tweehonderd jaar. De meeste zijn nog in prima conditie, maar enkele zijn duidelijk aan het aftakelen en er zijn er ook bij die als ruïne kunnen worden beschouwd. Dit komt niet zozeer door hun ouderdom, maar meer door externe oor zaken. Er zijn vele redenen te noemen die een boom voortijdig doen sterven: aantasting door zwammen en insecten, ziekten (bijvoorbeeld iepziekte), verdroging of vernatting, voortijdige kap, stormen en vandalisme. In het buitenland zijn er veel meer voorbeelden van zeer oude bomen. Vooral Engeland staat bekend om zijn bijzonder oude bomen en boomgroepen. Eiken van meer dan vierhonderd jaar oud zijn er geen zeldzaamheid en nog veel ouder zijn de ex treem dikke taxusbomen (van het begin van onze jaartelling!) die men vooral kan aantreffen op de kerkhoven. In Engeland wordt dan ook meer dan in ons land, belang gehecht aan het behoud van dit cultureel erfgoed. Wilt u meer weten over monumentale bomen in de Achter hoek en elders, kijk dan eens op de site van Jeroen Philippona: www.bomeninfo.nl Uit ''OER''; Tijdschrift vanErfgoedcentr. Achterhoek en Liemers Hier zien we de trotse eigenaar boer Jans Nijland op 16 mei 2003 bij zijn eik, die op de foto door het perspectief minder dik lijkt dan hij in werkelijkheid met zijn omtrek van 6 meter is. Boer Nijland kwam in 1929 als tweejarig jongetje met zijn ouders op de boerderij wonen en erfde deze later. Hij woonde er tot zijn dood in april 2009 en had talloze herinneringen aan erf en eik. De Epser boerderij eik is beslist één van de mooiste van Gelderland, met een gave, zware stam en een machtige, 35 meter brede kroon. De leeftijd wordt geschat op ongeveer 250 jaar. Het is moeilijk te achter halen waarom de boom de Napoleonseik wordt genoemd. De kans dat Napoleon ooit in de buurt van de eik is geweest is klein, hoewel hij tijdens een verblijf in Nederland wel op Het Loo heeft overnacht. De eik heeft nog weinig dode takken en heeft in tegenstelling tot veel andere eiken in de regio geen schade opgelopen door de sneeuwstorm op 25 november 2005 en de zware storm op 18 januari 2007. Jans Nijland stond wijd en zijd bekend door zijn liefde voor de trekpaarden, waarmee hij tot ver in de jaren '90 bleef werken. Hij is op een kar getrokken door zijn eigen paarden naar zijn laatste rustplaats gebracht. (foto Jeroen Philippona) Land van Lochem 2014 nr. 3

Land van Lochem | 2014 | | pagina 16